SGK, Bakanlık onaylı geri ödemesi olmayan ilaçları da ödeyecek
Hastaların, bürokratik zorluklar nedeniyle erişemediği ilaç sıkıntısı sona eriyor. Bakanlık ve SGK arasındaki anlaşma ile bulunamayan ilaç kalmayacak
SGK, Bakanlık onaylı geri ödemesi olmayan ilaçları da ödeyecek
23 Mayıs 2016 10:23 - SABAH SAFURE CANTURK

Dünyada ilaç harcamalarına en yüksek ödeme yapan ülke olmamıza rağmen bürokratik zorluklar nedeniyle hastaların erişemediği ilaç sıkıntısı artık bitiyor. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaştı. Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı tüm ilaçların, geri ödeme listesinde olup olmadığına bakılmaksızın, SGK tarafından ödemesi yapılacak. Erişilemeyen, bulunamayan ya da geri ödenmeyen ilaç derdi son bulacak.

HER İLAÇ BULUNACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz hafta Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) endikasyon dışı ilaç kullanım onayı verilen hastaların ödemelerinin yapılmasıyla ilgili hastalara kolaylık sağlayan bir düzenleme yaptı. Yeni düzenlemeyi SABAH'a değerlendiren Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz İlaç ve Eczacılık Kurumu Başkanı Osman Nacar, dünyada ilaç harcamalarında en cömert ülke olmamıza rağmen bürokratik prosedürler nedeniyle bazı hastaların bazı ilaçlara ulaşmasında sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, "Yeni düzenleme ile erişilemeyen ilaç sıkıntımız kalmayacak. Eğer bir doktor, bir hastamıza dünyanın herhangi bir yerinde kullanılan bir ilacın tedavi edici olacağını düşünerek reçete yazdıysa ve bunu sağlık heyeti onayladıysa bizim devlet olarak görevimiz o ilaç nerde olursa olsun, fiyatı ne olursa olsu bulup hastamıza teslim etmektir" dedi.

SGK ÖDEYECEK

Hastaların, 'O ilaç geri ödeme kapsamında değil', 'O endikasyon ile o ilacı bu hastaya veremeyiz' ya da 'hasta ilacı kendi bulsun' gibi ifadelerle zor günlerinde ilaç bulma sıkıntısına sokulmaması gerektiğini söyleyen Nacar, "Bundan sonra Sağlık Bakanlığı'nın olur dediği tüm ilaçları SGK geri ödeme listesinde olup olmadığına bakmaksızın ödeyecek" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
38
1) guven tas (emeklı)
16.07.2019 09:47:21
8 yıldır kalp yetmezlıgı hastasıyım yaklasık 2 yıldır oneptus ısımlı bır ılac kullanıyorum bır kutusu 600 tl ve sgk gerı odeme yapmıyor Allahtan revamıdır bu lutfen gerı odeme kapsamına alınsın bu ılac
People
7
2) y karlıdag (işçi)
16.11.2016 10:30:14
Kanser kadar ölümcül bir hastalık olan pulmoner fibrosiz hastalığının tedavisinde kullanılan ve 1 aylık tedavi karşılığı kutusu 5.000TL olan ilacı ya da muadil ilacı; yıllarca sağlık bakanlığına bağlı çalışıp emekli olmuş hastasına git paranla al deniyor.
People
16
3) Oğuzhan UZUNOĞLU (Eczacı)
23.05.2016 17:02:24
Yalnız haberde hata var, Türkiye dünyada ilaç harcamalarına en yüksek ödeme yapan ülke değildir, bu alanda lider ABD'dir. Türkiye, ilaç harcamalarının ulusal gelire oranlanmasında liderdir(yüzde 1,75) ki bu ifade ilaç harcamalarının inanılmaz düzeyde yüksek olduğunu göstermez. ABD'de kişi başına ilaç harcamasına bakıldığında 2bin TL gibi bir rakam çıkar karşımıza, bu miktar Türkiye'de 200 TL'dir ve birçok Avrupa ülkesinden çok daha düşük bir rakamdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer