SGK Başkanı: Sadece iskonto artışları ile global bütçe sürdürülemez
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, sağlıkta bireyin katkı payının bir miktar daha artıracak uygulamaların devreye sokulacağını söyledi.
SGK Başkanı: Sadece iskonto artışları ile global bütçe sürdürülemez
14 Eylül 2012 23:54 - AA

  Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından hazırlatılan ''Türkiye İlaç Sektörü Vizyon 2023 Raporu'' bir otelde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
    

SGK Başkanı Acar ''Sağlıkta Dönüşüm Programı''na ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortalamalarına göre, kişi başı doktora müracaat sayısının 6,5, Türkiye ortalamasının ise 8 olduğunu kaydetti.
    

Bunun tartışılması gerektiğini ifade eden Acar, ''Bu kadar genç bir nüfusa rağmen biz doktora neden fazla gidiyoruz, bunu da bir soru işareti olarak değerlendirmenin faydalı olacağına inanıyorum'' ifadesini kullandı.
  

   İki hafta önce Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda sağlıkta son 10 yılda gelinen noktaya ilişkin bir rapor hazırladıklarını dile getiren Acar, şöyle konuştu:
    

''Burada önemli kararlar alındı. Sağlık Teminat Paketi'ni mutlaka gözden geçireceğiz. Bu teminat paketini, daha sürdürülebilir olması bakımından önümüzdeki süreçte değerlendireceğiz. Bireyin katkı payı OECD ortalamaları yüzde 3,2, Türkiye'de 1,5. Yani Türkiye'de bireyin katkı payını bir miktar daha artıracağımız uygulamaları önümüzdeki süreçte devreye koyacağız. Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasını biraz daha işin içine çekeceğiz. Bunu kesinlikle yapmamız gerekiyor. Bizde bu oranlar çok düşük. Yani her şeyi devletin sunduğu ya da devletten beklediğimiz bir sistemi uzun vadede sürdürmemiz elbette ki sıkıntılı olacaktır. Tanı tedavi rehberlerini de önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz.''
    
     -''Sadece iskonto artışları ile global bütçe sürdürülemez''-
    
     Acar, sadece iskonto artışları yaparak ilaçta global bütçe sistemini sürdürmenin doğru olmayacağını belirterek, ''İskonto artışları dışında daha sağlam temelleri olan uygulamaları önümüzdeki süreçte hayata koymamız gerekiyor'' dedi.
   

  İlaç sektörünün Teşvik Paketi'nde stratejik sektörler arasında sayıldığını anımsatan Acar, şunları kaydetti:
   

  ''Biz de önümüzdeki süreçte Türkiye'ye yatırım yapacak sadece yerli firmalarımızın değil, yabancı firmalarımızın da önünü açacak uygulamalara destek vereceğimizi net şekilde ifade etmek istiyorum. Ar-Ge yapan firmalarımıza destek vereceğiz. Yerli sanayiyi teşvik etmenin yanında buraya yatırımı da teşvik edecek uygulamaları devreye sokacağız. Büyümeden de gerekli katkıyı vereceğiz. Geri ödeme politikalarında yine düşük fiyatlı eş değer ilaçları teşvik edeceğiz.''
    

Tedbir paketleriyle çözüme gidilemeyeceğine işaret eden Acar, Türkiye'deki temel sorunlardan birinin ilaç konusunda yaşanan israf olduğunu söyledi.
  

   Acar, ''Hesaplarımızda israf olarak gördüğümüz rakam 1 milyar TL civarındadır. Bunu önleme konusunda beraber çalışma çok önemli'' ifadesini kullandı.
    
     -''Türkiye ilaç sektöründe Ar-Ge merkezi haline gelmeyi hedefliyor''-
    
     Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da düzenlenen raporun Türkiye'nin ilaç sektöründe Ar-Ge merkezi haline gelmesini hedeflediğini ve ülkenin bunu başaracak güçte olduğunu söyledi.
   

  2002'de 5,2 milyar lira olan kamu ilaç harcamalarının 16 milyar TL'ye çıktığını bildiren Ceylan, ''İlaç sektöründe 5,4 milyar dolarlık bir ithalat varken, ihracatımız ancak 650 milyon doları buldu. Dolayısıyla sektörel açıdan dış ticaret açığı verdiğimiz bir sektörümüz'' diye konuştu.
 

    Açıklanan raporda, ilaç sektörünün Türkiye'nin 2023 vizyonundaki yerini belirlerken, 8 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğuna işaret eden Ceylan, ''(Bu yetmez) diyoruz. Bunu daha da aşmamız gerekiyor. Türkiye bunu aşabilecek durumdadır. Türkiye'nin 2023 ekonomik hedeflerine ulaşmada sektörün azami ölçüde katkısını bekliyoruz'' dedi. Ceylan, bu hedeflere ulaşmak için sektöre gerekli desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
    
     -''Hedefler 2023'ten önce gerçekleştirilebilecek''-
    
     Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun ise sağlıkta vatandaş memnuniyetinin çok yüksek oranlara ulaştığını vurguladı.
 

    İlaç sektöründe Ar-Ge'nin ön plana çıkması, yüksek teknoloji ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için kamunun filli olarak rol üstleneceğine inandığını kaydeden Tosun, bu hedeflerin 2023'ten önce gerçekleştirilebileceğini söyledi.
    
     -Hedef 8 milyar dolar ihracat-
    
     AİFD Başkanı Güldem Berkman da Türkiye'de ilaç sektöründe yaklaşık 300 şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, ''Biz yenilikçi ilaç sektörü olarak 2023 itibariyle 23 milyar doları aşkın üretim yapan, ihracatını 8 milyar doların üstüne çıkartmış, dış ticaret fazlası veren ve yılda 1,7 milyar dolar düzeyinde Ar-Ge yatırımı yapan bir Türkiye ilaç sektörünün mümkün olduğuna inanıyoruz'' diye konuştu.
    

Konuşmaların ardından açıklanan rapor, ''Türk ilaç sanayisinin 2023'te küresel ölçekte bir Ar-Ge ve üretim merkezi ile bölgesel bir yönetim merkezi olması'' vizyonunu taşıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) uzman uzman (uz.dr)
18.09.2012 20:28:04
keşke sağlık politikaları düzenlenirken biz hekimlere de danışılsa.bu kadar hastaneye ve hekime ulaşmanın kolay olduğu,giderlerin hasta açısından düşük olduğu bir sistemin dönmesi zaten imkansız bu apaçık ortada.En büyük gider kalemlerinden biride ilaçlar.Çözüm ilaçlardan hastanın ödemesi gereken payı arttırmak.Onkolojik ve bir kaç önemli hastalık dışında ilaç muafiyet raporlarını kaldırmak ve ilaç suistimali yaptığından şüphenilen şahıslardan gerekirse kesintiler yapmak, vatandaşın çok az cebine dokunun yeter.
People
0
2) Mehmet Ozgul (Dr.)
18.09.2012 16:35:47
Saglik bakanimiz gectigimiz aylarda tek doktora inanamayin bir iki doktora daha danisin demişti hatirlarsaniz. Bence bakan beye sorun Fatih bey.
People
0
3) cemal (dr)
18.09.2012 14:13:51
bir kurumun başına birini atarken herhalde muhakeme ve mantık yoksunluğu aranıyor gibi. her kurumda böyle tipler mebzul miktarda. sonrada hastaneyi kimler yönetsin .buyrun dükkan sizin.
"SGK Başkanı: Biz doktora neden fazla gidiyoruz?"
tam başkanına göre bir soru.yakışmış ne diyelim.
People
0
4) fatih (dr)
17.09.2012 09:59:47
çünkü beleş,parasız,bedelsiz,ucuz,kolay,kıymetsiz.......
People
0
5) k.a (hekim)
17.09.2012 09:57:42
global bütçe ile kontrol etmediğiniz sağlık bakanlığına bağlı hastane faturalarını ne zman kontrol ederseniz işte ozman tassarruf sağlarsınız
People
0
6) RKTR (Uzm)
17.09.2012 09:40:46
Lütfen, lütfen biraz da Devlet kurumlarını araştırın. Üniversiteler dahil.

İnanın, en büyük yolsuzluk oralarda !
People
0
7) Atila Keskin (Kardiyolog)
16.09.2012 20:02:00
Günaydın,tekrarlıyorum GÜNAYDIN.Sağlık Politikasını kasaplara bırakalım kesinlikle şimdikinden daha iyi olur.Yine Günaydın başka ne denebilirki.
People
0
8) Dr. betty Boop (dr)
16.09.2012 15:50:34
Ben güneydoğu'nun en berbat yerlerinden birinde çalışıyorum. Burada kadınların sokağa çıkma hakkı yok. Çıksalar da dışarda gezecek mağaza, yürünecek yol, çocukalrını götürecekleri park yok, oturup yemek yenecek lokanta yok. Genç kızların, ''Konuştuğu'' çocuğu görecek ortamı yok. Telefonda çıkıyorlar! Hastane kantini geniş, döner, sulu yemek falan çıkıyor. Bazen masalara bakıyorsun, kebabçıya gitmişsin gibi donatılmış, kızlar başörtülerini hafifçe sıyırmışar, gözler sürmeli, gerdan kıvırıyorlar resmen. Hastaneye gitmek yasak değil, bir bahane bulup hastaneye gelip nefes alıyorlar. Ramazan'da sokakta simit satan bile yok. Tek açık yer, ve yerken ayıplanmayacağın ve öldürümeyeceğin yer hastane kantini.
Bilmem anlatabiliyor muyum?
People
0
9) zac (dr)
16.09.2012 15:20:21
@mrperformans :

valla biz seslisine de sessizine de kolonoskopi yapıyoruz :) halk istiyor cünkü ve ikna etmek mümkün olmuyor. doktorum türü programlar sağolsun.
People
0
10) dorhan (uzm dr)
16.09.2012 14:13:10
insanların yapacak işi yok depresyonda herkes sosyalleşmek için hastaneye geliyor insanlar aktivite olmuş sosyal yaşantı yok parasızlıktan nereye gitsinler
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)