SGK, vatandaşın ilaç bilgilerini satacak
Her yıl verdiği açığı kapatmak için bütçeden 25-30 milyar lira arasında kaynak aktarılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) radikal bir karar aldı.
SGK, vatandaşın ilaç bilgilerini satacak
08 Ocak 2013 17:20 - Deniz ÇİÇEK HABERTÜRK

Gelir artırmak isteyen SGK, Türkiye'nin ilçe ilçe ilaç ve hastalık verilerini Datamed Bilgi Yönetimi şirketine satmayı kararlaştırdı. SGK, bu verilerin satışından ilk etapta 72 milyon TL'lik gelir elde edecek. SGK, başka firmaların da bu yönde talebi olması halinde, o firmalara da bu bilgileri verecek. Şirketin veri satışının artmasıyla SGK'ya ödenecek ücret, verilecek dataya göre yıllık 500 milyon liraya kadar çıkabilecek.


Türkiye'nin ilaç verilerini alan şirket, bu istatistikleri raporlayarak, isteyen her kuruluşa satacak. Konuya yönelik olarak MİT'ten de görüş olan SGK, istihbarat çalışanlarını uygulama dışında tuttu.
SGK'nın ilaç verilerinin satışına ilişkin süreç, yaz aylarında yayınlanan Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmelik ile başladı. Yönetmelikle vatandaşların sağlık verilerinin satışı için MİT, Kamu İhale Kurumu ve Maliye Bakanlığı'ndan verilerin paylaşımıyla ilgili görüş istendi.

YABANCI FİRMALARA SATIŞ
SGK da DataMed Bilgi Yönetimi isimli şirketle, ilçe ilçe ilaç ve hastalık bilgilerinin satışı konusunda sözleşme imzaladı. Sözleşmeyle, il ve ilçe bazında ilaçların kutu satış rakamları ve kamu indirimli tutarlarına ait veriler 5 yıllığına DataMed'e satılacak. DataMed de bu istatistiklerin analizini yapıp raporlayarak isteyen her kuruluşlara para karşılığı verecek. Karşılığında, SGK'ya süre, ilaç etken maddeleri ve kullanım periyoduna göre belli bir ücret ödeyecek. Şirket, bu verileri talep eden bütün yerli ve yabancı firmalara satacak.

HASTALIK HARİTASI
Sağlık verilerine sahip olmak, global ilaç firmaları için büyük önem taşıyor. Örneğin İstanbul Tuzla'da en fazla karşılaşılan hastalıklar ve en çok önerilen ilaçların hangileri olduğu, fiyatlarının ne kadar olduğu bilgisine sahip olan bir ilaç şirketi, planlamasını ona göre yapacak. Şirketler de üretimlerini bu ilaçlara kaydıracak ve ciddi gelir artışları sağlayacak.
SGK yetkilileri, veri paylaşımının yasal dayanağı bulunduğuna dikkat çekerken, kişi ve kurum mahremiyetine özen gösterileceğini vurguladı.

'BİLGİYİ AYIKLAYIP ANALİZ EDİYORUZ'
2011 yılında kurulan DataMed Bilgi yönetimi şirketi, özel ve resmi kurumların durum analizlerini yapmak ve çözüm önerilerini ortaya koymak için kullanılabilecek verileri sağlıyor. Şirket, insan hakları ve hukuka aykırı olmayan her türlü bilgiyi ayıklayıp analiz ederek raporlandırıyor. Şirket bu şekilde incelediği verilerle, o konuya yönelik çözüm önerileri sunuyor. Çeşitli alanlarda veri tabanlarına sahip olmayı hedefleyen şirket, karar vericiler ve politika yapıcılara destek olmak istiyor. Şirketin sitesinde, "DataMed, topladığı bilgilerde her zaman etik ve sorumlu davranmayı taahhüt eder" ifadesi yer alıyor. 54 bin lira sermayeli çok ortaklı şirketin ortakları arasında Serpil Erim, Mustafa Çetin Çerezci, Ertek Türkay, Bekir Pehlivan, Işıl Kalay, Mustafa Kavici, Burhan İsen, Sevim Gayenur Büyükberber, Lütfi Morkoş ve Duygu Kaya'nın adı geçiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Remzi (Dr)
09.01.2013 17:38:38
satın satın, içimizi dışımızı satın, kanımızı iliğimizi de satın eğer para ediyor ve birilerini zengin ediyorsa. pazarlayın her şeyimizi, size ancak bu yakışır..
People
0
2) Fahri (Dr)
09.01.2013 17:36:15
dağlar taşlar, ovalar kuşlar, fabrikalar limanlar satıldı bitti de şimdi sıra iç çamaşırlarımıza, mı geldi? ne ülkeyiz ama?
People
0
3) postenflamatuar (uzm dr)
09.01.2013 12:16:12
Gerçeklerin çok azı habere yansımıştır. Haberde satılacağı berlirtiilen "il ve ilçe bazında ilaçların kutu satış rakamları ve kamu indirimli tutarlarına ait veriler " ile "bir bölgede (semt-il-ilçe gibi) karşılaşılan hastalıklar ve önerilen ilaçların hangileri olduğu, fiyatlarının ne kadar olduğu bilgisi" verileri buzdağının su üstündeki kısmı bile değildir.
Türkiyede polikliniklere başvuran ve yatışlı tedavi gören tüm hastaların açık kimlikleri belirtilerek mevcut hastalıkları, öz ve soy geçmişleri, alışkanlıkları, eski hastalıkları, Fizik muayene bulguları ankarada SGK merkezine gönderiliyor. Bazıları kağıt sosya halinde ve hepsinin de elekktonik ortamda. Yani Bürokratlara yakın birisi, veya bu işlere bakan memur ve bürokratın herhangi birisi bu bilgilerin tümünü evet 75 milyona ait bu kritik bilgileri bir dijital belleğe yükleyebilir. Bunu isteyen herkese para karşılığı satabilir. Bu rakip bir siyasi parti, bir kişisel düşman veya yabancı devlet istihbarat elemanları olabilir. Ya da Bir hastanenin bilgi işlem sistemine doğrudan veya para/rüşvet ile erişen "herhangi" bir kişi veya istihbarat ajanı bu bilgileri ankaraya gitmeden de öğrenebilir veya satın alabilir.

şimdiye kadar tıbbi bilgilerin bu kadar açıkta olmasına tepki verilmemiş olmasını garipsiyorum. Yasadışı telefon dinlemek bundan daha tehlikeli değildir ama bu konu yasadışı telefon dinlemesi kadar dikkat çekmiyor.

Bu nasıl bir aymazlıktır? Bu nasıl bir körlüktür?
Şayet dosyalar inceleme için gönderilcekse Hastane bilgisi, şehir bilgisi, doktor bilgisi ve hasta kişinin kimliğine ait hiçbir bilgi içermeyecek şekilde şifrelenerek ve bir numara verilerek gönderilmelidir. dosya üzerindeki tüm işlemler bu şekilde tamamlanmalıdır.
Müşahede ettiğim şekilde veri güvenliği "sıfır" düzeyindedir.
People
0
4) ilker (öğretmen)
09.01.2013 11:47:34
bilgilerimizi bir başkasına vermesi ne kadar anormalse, 54 bin lira sermayeli bir şirketin bu işi nasıl hangi ekipmanla yapacağı başka bir muammadır.
People
0
5) Engin (ilaç)
09.01.2013 11:37:24
SGK bu verileri satacak firma alacak ve hangi ilaç getirsem daha çok satarım analiz yapacak ve mutlu son... ancak sağlık bakanlığı az ötede DUR işaretini havaya kaldıracak. yıllık bütçe 15 milyar dolar,başkaca para yok diyecek. ruhsatta zorlayacak, geri ödemeye sokmayacak,iskonto oranlarını dibe vurduracak...vb. Biri veri satacak diğeri veriyi kullandırmayacak. Bana ait,bana özel mahremi satmasıda cabası."Deli dumrul köprünün başına geçti"
People
0
6) BEKİR (DR)
09.01.2013 10:29:54
Bu SGK iyice kafayı yemiş..
People
0
7) Mustafa (Dr)
09.01.2013 10:27:55
Bana ait "özel sağlık bilgilerimi" benim onayım, rızam olmadan ona buna veren, paylaşan, satan, mahremiyetimi açan her kim olursa olsun, bana yanlış yapan kurum veya kişiden hesabını sorarım. Bunu devlet yapıyorsa bu kararı alanlardan ayrıca misliyle hesap sorarım, bu böyle biline.. AHİM ne için var Allahaşkına?
People
0
8) murat davulcu (dr)
08.01.2013 20:08:30
satılmadık bir bu kalmıştı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)