Postada ceset var
Mahkemelerin kanıt araştırması için Adli Tıp'a gönderdiği kemik, kafatası ve hatta bütün haldeki cesetler postayla taşınıyor
28 Şubat 2005 -
İstanbul Posta Müdürlüğü'nün Avrupa Yakası Paket Merkezi'nde ilginç bir bölüm var: Değerli Eşya Servisi. Yurt çapındaki mahkemelerden gelen koliler bu serviste toplanıyor.

HEPSİ MÜHÜRLÜ
Normal posta hizmetiyle taşınan bu mühürlü kolilerde Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş ceset parçaları, kan ve sperm örnekleri ile bunlara ilişkin dosyalar bulunuyor.

AYDA 2-3 BİN KOLİ
Merkeze gelen koli eksik çıkarsa iade ediliyor. Bazen tabutla ceset bile geliyor. Posta İdaresi ayda 2-3 bin koliyi Adli Tıp'a teslim ediyor.

Avrupa'da özel araçla taşınıyor
Batı ülkelerinde kritik deliller Türkiye'deki gibi postayla taşınmıyor. Deliller adli tıp uzmanları tarafından özel araçlarla taşınıyor.Burası cesetli postane

Savcılıklar tarafından 'koliler içinde' Adli Tıp Kurumu'na gönderilen 'insan kemikleri', Posta Müdürlüğü Değerli Eşya Servisi'nde toplanıyor. İnsan iskeletinin yanı sıra, kan ve sperm örneği ceset parçaları gibi tıbbi delillerin bulunduğu koliler, 'normal posta' muamelesi görüyorlar.

Avrupa Yakası Posta Müdürlüğü Paket Merkezi "Değerli Eşya Servisi"ndeki 'kolilerin' içinde ceset var!.. 81 ilin savcılıkları tarafından Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kafatasları, kemikler, balistik incelemesi yapılan silahlar ve kıyafetlerle kan örnekleri, 'normal posta işlemi' görerek Paket Servisi'ne ulaşıyor. Mühürlü olarak yılda çok sayıda dosya ve bu dosyalara ait tıbbi delillerin, "Değerli Koli" adıyla gönderildiği posta merkezindeki 'Değerli Eşya Servisi'nin anahtarı ise, sadece 3 kişi de bulunuyor. SABAH, sivillerin girmesine kesinlikle izin verilmeyen merkeze girdi ve bazılarının içinde cesetlerin de bulunduğu bu 'Değerli Koli'leri görüntülemeyi başardı.

KOLİLER MÜHÜRLENİYOR
Zehirlenme olaylarının tespit edilmesi için gönderilen kemikler, ölüm sebebinin belirlenmesi için gönderilen kafatasları, atış mesafesinin tespit edilmesi için gönderilen silah ya da kıyafetler, niteliğinin belirlenmesi için gönderilen kimyasal sıvılar, biyopsi yapılacak ceset parçaları, DNA incelemesi yapılacak kan ve sperm örnekleri ile çok önemli mahkeme dosyaları, kolilere konularak savcılık tarafından mühürlü olarak tutanak karşılığı PTT görevlisine teslim ediliyor. Söz konusu koliler, normal posta işlemiyle Avrupa Yakası Posta Dağıtım Müdürlüğü'ndeki "Değerli Koli Servisi"ne ulaştırılıyor. Kolilerin bulunduğu torbaların dikişleri ve geldiği savcılığa ait mum mühürü titiz bir incelemeden geçiriliyor. Ardından da kolilerde yırtılma ya da bozulma olup olmadığı kontrol ediliyor. Herhangi bir deformasyon tespit edildiğinde koli iade ediliyor. Tartılan ve eksik çıkması halinde yine iade edilen kolilerin kabul işlemi bu kadarla sınırlı değil. Her koliye ait resmi mühür taşıyan yazı ile koli üzerindeki mühür de kıyaslanıyor. Bu işlemlerin ardından koliler Adli Tıp Kurumu'na verilmek üzere kayıtlara geçiriliyor.

'POSTA NAMUSTUR'
Değerli Koli Servisi Şefi Mustafa Taviloğlu, Adli Tıp Kurumu'na her ay yaklaşık 2 ile 3 bin "Değerli Koli' teslim ettiklerini belirterek, "En büyük korkumuz bu kolilerin kaybolması, bu yüzden gelen kolileri önce tartıyoruz. Eğer bir eksik çıkarsa koliyi kabul etmiyoruz ve tutanakla geri gönderiyoruz" diyor. "Kolilerde ne olduğunu merak ediyor musunuz?" sorusuna, "Posta namustur. Bize teslim edilen hiçbir koli ya da mektubun içinde ne olduğunu merak etmeyiz" diye cevap veren Taviloğlu, kimi zaman posta yoluyla gönderilen cesetlerle de karşılaştıklarını ifade ediyor. Avrupa Yakası Paket Merkezi Müdürü Rıfat Biçer de, "Burada herhangi bir paketin kaybolması mümkün değil. Bütün işlemler kayıt karşılığı yapıldığı için nerede yok olduğu ortaya çıkar. Eğer merkezimize girişi yapılmışsa, çıkışı da yapılmıştır" diyor.

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA