İÜ'de yarışın galibi Mesut Parlak
İstanbul Üniversitesi'nde sekiz öğretim üyesinin aday olduğu rektörlük yarışını İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Mesut Parlak kazandı
08 Ocak 2005 -
İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) rektör adayı belirleme seçimlerinde üçüncü kez aday olan İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Parlak birinci oldu. 743 oy alan Parlak'ı, 377 oyla yine İstanbul Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Faruk Erzengin izlerken üçüncü sırayı 334 oyla İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nur Serter aldı.
Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun, YÖK'ün talebi üzerine 22 Eylül 2004'te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından görevden alınmasının ardından rektörvekilliğine Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel getirilmişti. İÜ'de sekiz öğretim üyesinin aday olduğu rektörlük seçimi dün yapıldı. Profesör, doçent ve yardımcı doçentlerden oluşan öğretim üyeleri yeni rektörü belirlemek üzere sandık başına gitti. Oy kullanmaya hakkı olan 2 bin 376 üyenin 1100'ünü Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp fakülteleri öğretim üyeleri oluşturdu. 180 öğretim üyesi de oy kullanmadı.


Centel'in seçim yorumu
Seçim öncesinde konuşan Centel, görevden alınmış bir rektörün ardından yapılan seçimlerin önemli olduğunu vurgulayarak, "Seçimler burada demokratik ortamda geçecek. Bunun ötesinde nasıl geçer bilmiyorum. En çok oyu alan adaylar YÖK'e ve Cumhurbaşkanı'na gidecek. Orada da birtakım seçimler yapılacak. Bu da bizim dışımızda" diye konuştu.
Seçimde 743 oy alan Parlak açık ara birinci oldu. İkinciliği 377 oyla Erzengin, üçüncülüğü de 334 oyla Serter aldı. 301 oyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Yazıcı dördüncü, 263 oyla Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yavuz Alangoya beşinci, 64 oyla İşletme Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Kurtuluş altıncı, 52 oyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seyfettin Uludağ yedinci, 26 oy alan Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gediz Akdeniz ise sekizinci sırada yer aldı.
Sonuçların açıklanmasının ardından söz alan Parlak, bunun daha birinci aşama olduğunu belirterek, kendisine destek verenlere teşekkür etti. En çok oyu alan altı aday pazartesi günü YÖK'e gönderilecek. 14 Ocak'ta toplanacak YÖK Genel Kurulu altı ismi üçe indirerek Cumhurbaşkanı'na yollayacak. Üç aday içinden birini atayacak olan Cumhurbaşkanı'nın değerlendirme için 15 gün süresi var.


Öğrencilerden protesto
Öğretim üyeleri Fen-Edebiyat Fakültesi'nde oy kullanırken, bir grup öğrenci fakültenin önünde protesto gösterisi yaptı. Öğrenciler kendilerine 'eğitimi aksatmak' gerekçesiyle soruşturma açıldığını, ancak seçimler nedeniyle fakültede ders yapılmadığını belirterek, "Eğitim-öğretim hakkımız engelleniyor" dedi.


Her kademede çalıştı
Malatya'da, 1940 yılında doğan Mesut Parlak, ortaöğrenimini Malatya'da tamamladıktan sonra İÜ İstanbul Tıp Fakültesi'ne girdi. 1966'da buradan mezun olan Parlak, fakültenin 'Patolojik Anatomi Kürsüsü'nde göreve başladı. Parlak, 1972'de uzman, 1979'da doçent ve 1988'de de profesör unvanını aldı. Fakülte yönetim kurulu üyeliği ve senatörlüğü gibi görevler de üstlenen Parlak, 1996-1998 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. 100'ün üzerinde makale ve bildirisi olan Parlak, Türk Tıp Derneği, Ulusal Cerrahi Derneği, Meme Hastalıkları Araştırma ve Tedavi Derneği, Gastroenteroloji Derneği, Onkolojik Cerrahi Derneği ve İnönü Üniversitesi Vakfı kurucu üyesi. İngilizce bilen Parlak, evli ve iki çocuk babası.

Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA