Rektörler: Öğrenci affı hukuka aykırı
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), yüksek öğretim öğrencilerine af öngören yasa teklifinin yüksek öğretim kurumlarının eğitim öğretim çabalarını yok saydığı, hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu bildirdi
11 Şubat 2005 -
Erdoğan Teziç başkanlığında toplanan Rektörler Komitesi’nin ardından bi araya gelen Üniversitelerarası Kurul üyeleri yaklaşık 2.5 saat süresince görüşmelerde bulundu. Rektörler ve üniversitelerden birer temsilcinin yer aldığı toplantının ardından ÜAK Başkanı Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, alınan kararları açıkladı.

Alptekin, ÜAK’nın ilk olarak rutin gündemini ele aldığını, ardından Prof. Dr. Alparslan Işıklı’dan boşalan YÖK Genel Kurulu üyeliğine seçim yaptığını kaydetti.


Alptekin, ÜAK kontenjanından YÖK Genel Kurulu üyeliğine gönderilecek üyelik için Prof. Dr. Alparslan Işıklı, Prof. Dr. İbrahim Kaplan, Prof. Dr. İsa Eşme’nin yarıştığını kaydetti. Seçimi 82 oyla Prof. İsa Eşme kazanırken Prof. Işıklı’ya 47, Prof. Kaplan’a ise 5 oy çıktı.

"TÜRBAN GÜNDEMİMİZDE YOK"

Alptekin, toplantıda türban konusunda da görüş alış verişinde bulunulduğunu, sabah Rektörler Komitesi toplantısı öncesi YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in yaptığı açıklamalar doğrultusunda türbanın gündemlerinde olmadığını söyledi.

"AF TEKLİFİ HUKUKA VE KAMU YARARINA AYKIRI"

Alptekin, toplantının son gündem maddesinin yüksek öğretim öğrencilerine affı öngören kanun teklifi olduğunu söyledi. Bu konuda ÜAK’nın görüşünü "duyuru" başlığı adı altında açıklayacaklarını belirten Alptekin, şu yazılı açıklamayı okudu:


"Yüksek öğretim kurumlarımızın, son 25 yılda, Türk gençliğine yararlı olmak amacıyla tüm kuralları yerine getirerek ve anayasal eşitliği gözeterek titizlikle uyguladıkları eğitim öğretim çabaları bu yasa tasarısı ile yok sayılmaktadır. Bu güne kadar kamuoyunda ’öğrenci affı’ diye bilinen bu nitelikteki kanunların gençlerimize yarar getirmediği, üniversitelerde yürütülmekte olan eğitime büyük bir yük getirdiği ve vicdanlardaki eşitlik ilkesini ciddi olarak zedelediği görülmüştür.

Türk yüksek öğretim sistemi bugünkü durumuyla, geçmiş 25 yılda yüksek öğretim kurumlarıyla ilişkisi kesilmiş milyonlarca öğrenciyi yeniden üniversitelere alma imkanına kesin olarak sahip değildir. Böyle bir girişimin, bir taraftan büyük güçlüklerle sürdürülen eğitimi işlemez hale getireceği bir taraftanda başarılı öğrenciyi cezalandırma sonucunu doğurabilecek bu kanunun konusu açısından da hukuka ve kamu yararına aykırı olması sebebiyle geçerli şekilde savunulması mümkün olmayan bir tasarruf olduğu kamuoyuna duyurulur."

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA