Dünyaya 'sağlık' satılacak, doğuştan sigorta da gelecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Vakfı'nın Johns Hopkins Medicine işbirliğiyle kurduğu Anadolu Sağlık Merkezi'ni açarken, "Artık Avrupa'ya sağlık hizmeti ihraç eder hale geliyoruz" dedi
13 Şubat 2005 -
ANADOLU Grubu bünyesindeki Anadolu Vakfı tarafından Johns Hopkins Medicine işbirliği ile kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. İstanbul Gebze Çayırova'da kurulan ve bugüne kadar 90 milyon dolar harcanan Anadolu Sağlık Merkezi, tüm birimleri tamamlandığında toplam 200 milyon dolara mal olacak. Amerika’nın ünlü hastane zinciri Johns Hopkins işbirliği ile kurulan 209 yataklı Anadolu Sağlık Merkezi, önümüzdeki haftadan itibaren hasta kabul etmeye başlayacak.

SAĞLIK HİZMETİ İHRACI:

Anadolu Sağlık Merkezi'nin açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Anadolu Sağlık Merkezi projesi ile yeni bir ihracı başlatıyoruz. Artık sadece Ortadoğu ve Asya değil Avrupa ülkelerinden de hastalar tedavi olmak için Türkiye'ye gelmeye başladı. Sağlık hizmetini ihraç eder hale geleceğiz. Anadolu Sağlık Merkezi işsizlere iş sağlayacak, Türkiye için de bir marka olacaktır" dedi.

DOĞUŞTAN SİGORTALI OLACAK:

Sağlıkta yeniden dönüşümü başlattıklarını ve bu dönüşüm çerçevesinde, yeni bir uygulamanın müjdesini veren Erdoğan, "Artık yeşil kart, pembe kart dönemi bitiyor. Genel sağlık sigortasını çıkartıyoruz. Bu yılın ikinci yarısında uygulanmaya başlayacak. Bundan böyle herkes doğuştan sigortalı olacak. Bu demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinde yaşamanın gereği" diye konuştu.

SIÇRAMA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ:

Yeni yatırımların sadece yatırımcıya değil ülkeye de güveni getirdiğini vurgulayan Erdoğan, "Bu sıçramaktır, yürümek ya da koşmak değildir’ dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: ‘Biz yatırımcıya buyurun yatırım yapın, işte size arazi diyoruz. Ama samimi ol, verdiğin tarihte bitir ama bizi oyalama. Çünkü bu ülke çok oyalandı. Ne yaptık, teşvik yasasının önünü açtık. Arazi ortada, herkes bir yere yöneliyor. 36 ilde teşvik uygulaması var. İstersen kendi şehrinde yatırımını yap.’

HEKİM SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ:

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da "Türkiye'deki bütün hastanelerimizde hekim seçme özgürlüğünü gerçekleştirmek için de ciddi adımlar atıyoruz" dedi.

Türkiye'de sağlık değişim geçiriyor

JOHNS Hopkins Medicine Rektör Yardımcısı Rueven Pasternak Türkiye'deki sağlık sektörünün de büyük bir değişim geçirdiğini belirterek, "Hasta bakımı, araştırma ve eğitim alanlarında sağlam ilişkiler kurma ve görev paylaşımına geçmemizi de heyecanla bekliyoruz" dedi.

Özilhan: Yakın coğrafyanın sağlık merkezi olacağız

ANADOLU Sağlık Merkezi’nin açılışında konuşan Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanı ve Anadolu Vakfı İktisadi İşletmesi İcra Başkanı Tuncay Özilhan, "Bugün 1980'li yılların başından beri kurduğumuz hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Özilhan, şunları söyledi: "Temelini 12 Haziran 2002'de attığımız Anadolu Sağlık Merkezi, tamamıyla Anadolu Vakfı’nın kaynakları kullanılarak inşa edildi. 1979 yılında kurduğumuz Anadolu Vakfı’nı, grubumuzun yarım asrı aşan geçmişinde yaptığımız en hayırlı, en güzel iş olarak görüyoruz. Onkolojik bilimler, kalp sağlığı ve nörolojik bilimlerde cazibe merkezi olacağına inandığımız Anadolu Sağlık Merkezi, kurucularımız Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın yönlendirmeleri ve desteği ile bugünlere geldi."

YAKIN COĞRAFYANIN MERKEZİ:

Sağlık alanındaki işbirliğini Amerika'da son 14 yıldır en iyi hastane seçilen Johns Hopkins ile gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özilhan, şöyle devam etti: ‘Anadolu Grubu olarak vizyonumuz çerçevesinde, çok uluslu şirketlerle işbirliği içinde, Adriyatik denizinden Pasifik okyanusuna kadar uzanan geniş bir coğrafyada, birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Amacımız ülkemizdeki sağlık hizmetlerini geliştirmenin yanı sıra sağlık alanında yakın coğrafyanın da tercih edeceği bir merkez olmak.’

İzzet Özilhan'ın rüyası gerçek oldu

ANADOLU Sağlık Merkezi fikri, ilk kez Anadolu Grubu’nun kurucularından İzzet Özilhan'ın 25 yıl önce gördüğü bir rüya sonrasında ortaya çıkmış. Özilhan, gördüğü rüyayı bir kır kahvesinde Vehbi Koç’a anlatmış, rüyasında binlerce kişinin kuyruk olup kendilerini dinlediğini, bunun da hayırlı bir yatırımın müjdecisi olduğunu söylemişti.

Doğumdan ölüme kadar her aşamada hizmet var

ANADOLU Sağlık Merkezi Genel Direktörü Murat Dayanıklı ise "Hastalıkta ve sağlıkta, doğumdan ölüme kadar ihtiyaç duyulan her türlü sağlık hizmetini vermek üzere yapılanıyoruz" dedi. Dayanıklı, şöyle devam etti: "Anadolu Sağlık Merkezi'nde hastaneden sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezine, bakımevinden son dönem evine, hemşirelik yüksek okulundan, araştırma laboratuarına kadar birimler yer alıyor. 200 milyon dolara mal olacak Türkiye'nin ilk ve tek entegre sağlık yatırımını gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplam 45 bin metrekare kapalı alanda, 209 yatak bulunuyor."

TÜM HİZMETLER TEK ÇATIDA:

Dayanıklı, çocuk hastalıklarından deri hastalıklarına, genetikten göğüs hastalıklarına kadar hemen her ihtisas dalının yer aldığı Sağlık Merkezi'nde teşhis ve tedavi ile ile ilgili tüm hizmetlerin tek çatı altında sunulduğunu söyledi.

DEPREME DAYANIKLI:

Sağlık Merkezi’nin 9 şiddetinde bir deprem sonrasında dahi operasyona devam edebilecek bir yapılanmaya gittiğini belirten Dayanıklı, ‘İnsanlarımızın artık teşhis ve tedavi için yurtdışına gitmesine gerek kalmayacak. Tam gün çalışan hekimlerimizin yüzde 57’si yurtdışı deneyime, yüzde 40’ı akademiz ünvana sahip. Bugün artık ‘tersine beyin göçünü’ başlatan hastane olarak biliniyoruz’ diye konuştu.


Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA