Sağlık Bakanlığı personeli ‘tek tek’ sözleşmeyle alacak
Sağlık Bakanlığı, kamu hastanelerinin sözleşmeli sağlık personeli çalıştırmasına imkan veren tebliğin yürütmesini durduran Danıştay kararına itiraz etti
11 Ocak 2005 00:00 -
Bir taraftan hukuki yolları deneyen bakanlık, bir taraftan da hastanelerde işleri aksatması beklenen mahkeme kararına karşı yeni formül arayışına girdi. Mahkemeye yapılan başvurudan sonuç alınamaması halinde tek tek sözleşmeli personel alımı yoluna gidileceği belirtiliyor.

Maliye Bakanlığı, tasarruf gerekçesiyle son yıllarda kamu kurumlarına yeterli kadro vermiyor. Bundan da en fazla kamu sağlık hizmetleri etkileniyor. Sağlık Bakanlığı, son 3 yıldır emeklilik ve işten ayrılmalarla kaybettiği çalışan sayısı kadar bile yeni personel alamadı. Yeni memur alımına getirilen kısıtlamalar kamu kurumlarını farklı arayışlara itti. Bakanlık, Mayıs 2004’te hastanelere döner sermaye gelirleriyle ihaleye çıkarak sözleşmeli doktor, hemşire, anestezist, fizyoterapist, laborant ve eczacı gibi çeşitli kademelerde sağlık personeli alma imkanı tanımıştı. Bunun üzerine özellikle büyük şehirlerde sağlık hizmeti sunan özel şirketler kuruldu. Bu şirketler, hastanelerde kendi personeliyle sağlık hizmeti vermeye başladı. Ancak Türk Tabipleri Birliği, ihaleyle sağlık hizmeti satın alınmasına imkan veren tebliğin iptali için Danıştay’a başvurdu. Konuyu görüşen Danıştay 5. ve 10. daireleri, ilgili tebliğin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karara göre hastaneler bundan sonra sözleşmeli sağlık hizmeti için ihale açamayacak. Daha önce yapılan ihaleler, sözleşme süresi dolana kadar geçerli olacak. Çalışanlar süre sonunda işten çıkarılacak. Danıştay’ın kararı Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’ne ulaştırıldı. Bunun üzerine bakanlık, yürütmeyi durdurma kararının iptali istemiyle Danıştay’a itiraz etti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bundan sonra nasıl bir yol izleyeceklerine hukuki sürecin tamamlanmasının ardından karar vereceklerini söyledi. Kamunun sağlık hizmetleri için özel sektörden yararlanma mantığının Anayasa’nın ruhunda bulunduğunu belirten Bakan Akdağ, “Yürütmeyi durdurma kararı bu konudaki çabalarımızı devam ettirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Yeni düzenlemeler yaparak bu hizmetin sürmesini devam ettireceğiz.” açıklamasında bulundu.

İtirazdan sonuç alınamaması halinde, hastanelere ihale yerine tek tek personel alma yetkisinin tanınması üzerinde duruluyor. Eğer bu yola başvurulursa hastaneler maaşını döner sermayelerden karşılamak üzere sözleşme yaparak bireysel bazda personel alacak.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer