Üniversitelerdeki antibilimsel seçim komedisi
Türkiye'de devlet üniversitelerinin rektör seçimleri, seçmen iradesinin aşağılandığı bir sistem içinde işler ve biz bunu alabildiğine içselleştirmişizdir.
Bir üniversitede seçime gidiliyor ve öğretim kadrosunun en çok oy alan adayların ilk altısı, YÖK'e bildiriliyor. YÖK bu listeyi üçe indirip, Cumhurbaşkanı'na bildiriyor. Cumhurbaşkanı da, kendisine sunulan üç adaydan birisini, rektör olarak atıyor
11 Ocak 2005 -
Oy kullanan öğretim üyelerinden kimse, 'Yahu madem bizim belirlediğimiz seçilmeyecekse, ne diye seçim yapıp bizi oyalıyorsunuz' demiyor.
Üniversite düzeyindeki bu antidemokratik ve sırf bu nedenle de antibilimsel olan seçim komedisi, en son İstanbul Üniversitesi'nin rektörlük seçimlerinde sahnelendi.
Bu anlamda, seçimde 743 oy alan Prof. Dr. Mesut Parlak'ın kendine en yakın adayın oyunu katlayarak geçmiş olmasının fazla bir ehemmiyeti olmuyor.
Parlak ile birlikte, 377 oy alan Prof. Dr. Faruk Erzengin, 334 oy alan Prof. Dr. Nur Serter, 301 oy alan Prof. Dr. Hasan Yazıcı, 263 oy alan Prof. Dr. Yavuz Alangoya ve 64 oy alan Prof. Dr. Kemal Kurtuluş, aynı listede müsavi bir şekilde YÖK'e bildirilecek.
Sürecin nasıl işleyeceğini yukarıda özetlediğim gibi, bilim insanlarının iradesini hiçe sayan bir aşağılama silsilesi devam edecek.
Bu arada, seçim süreci içinde adaylardan söz edilirken, Yavuz Alangoya'nın adı ise, aleni olarak 'YÖK'ün adayı' diye geçiyordu.
Bu ne acayip ve ayıp bir seçim sistemidir. Anayasal temelleri olsa da, bu saçma gidişe 'Dur!' diyecek kimse yok mudur?

Radikal-Adnan Ekinci

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA