Yatırımcıya YÖK engeli
Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen şirketler kendi mühendis ve bilim adamlarını çalıştırmak istiyor. Ancak bunlara, YÖK'ün denklik vermesi gerekiyor. YÖK ise bir yıldan önce denklik vermiyor. Bu da yabancı yatırıma engel oluşturuyor
26 Ocak 2005 -
Hükümet yabancı yatırımların önündeki bürokratik engelleri kaldırmaya çalışırken, YÖK bu yatırımlar konusunda engel çıkartıyor. YÖK, yabancı yatırımcıların Türkiye'de kuracakları yatırımlarda çalıştırmak istediği mimar ve mühendisler başta olmak üzere yabancı elemanlara denklikte zorluk çıkartıyor. Denklik için YÖK'e müracaat edenlere 1 yıldan önce denklik verilmediği ortaya çıktı.

Denklik verme yetkisi YÖK'te

Hükümet, Türkiye'deki yabancı yatırımların önünü açmak için birçok kanuni düzenleme yaptı. Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Kanun ve yönetmelikte değişiklik yapılarak yabancıların Türkiye'de çalışma imkanları kolaylaştırıldı. Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Yönetmelik, Türkiye'de çalışacak yabancı yüksek öğrenim mezunlarının YÖK'ten denklik alması zorunluluğunu getiriyor.

Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlerin kendi mühendis ve mimarların da Türkiye'de kuracakları tesislerde çalıştırmak istediği belirtiliyor. Mühendis ve mimarların Türkiye'de çalışabilmeleri için yurtdışında aldıkları diplomalarının denkliğini YÖK'e onaylatmaları gerekiyor. YÖK'ten denklik onayı alamayan hiçbir yabancı Türkiye'de mühendis veya mimar olarak çalıştırılamıyor.

Bir yıldan önce karar çıkmıyor

Türkiye'ye teknolojik yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıların kendi elamanlarını çalıştırmak istedikleri belirtiliyor. Bugüne kadar 3000'den fazla mühendis veya mimar Türkiye'de çalışmak için müracaat etti.

Çalışma Bakanlığı'na yapılan bu müracaatların ardından diplomalar denklik alınması için YÖK'e gönderiliyor. Ancak YÖK'ün yabancılara 1 yıldan önce denklik vermediği ortaya çıktı. YÖK'ün denklik vermemesi nedeniyle yabancı yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmakta tereddüt ettikleri, yatırım kursa bile makeneleri kullanacak eleman bulamadıkları için çalıştırmakta zorluk çektikleri bildirildi.

Bakanlık YÖK'ü uyardı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Cengiz Delibaş, YÖK'ün diplomalara denkliği geç vermesinin yatırımları engellediğini belirtirken, "Biz bu konuda YÖK'ü uyardık. YÖK'ün Denklik Yönetmeliği'nde değişiklik yapmasını istedik. Ancak bu konuda YÖK'ten olumlu bir cevap alamadık. YÖK'e giden diplomalar bir yıldan önce gelmiyor"dedi.

YeniŞafak

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA