Bush'un paranoyası üniversiteye bulaştı
Amerika'da iki yetkin üniversite olası bir biyolojik saldırıya karşı Hollywood filmlerine taş çıkartacak bir senaryo hazırladı. 'Atlantik Fırtınası' adlı bilimsel senaryo ABD'deki resmi 'paranoyanın' akademik çevrelerde bile ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor
17 Ocak 2005 -
ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright, iki Amerikan üniversitesi tarafından ortaya atılan biyolojik bir saldırı durumunda nasıl tepki verileceği senaryosunda, ABD Başkanı rolünü oynarken, biyolojik saldırının gerçekleştiği ülkelerden biri de Türkiye oldu.

Washington'da Johns Hopkins Üniversitesi ve Pittsburgh Üniversitesi tarafından düzenlenen ve "Atlantik Fırtınası'' adı verilen hayali senaryoya göre, bir zirve için ABD başkentinde toplanan çeşitli ülkelerin başkan ve başbakanları, Türkiye, Almanya, İsveç ve Hollanda'da aynı anda ortaya çıkan 51 çiçek hastalığı vakasını haber alır. Senaryoya göre, "Yeni Cihad'' olarak adlandırılan ve daha önce adı duyulmamış bir grup, saldırıların sorumluluğunu üstlenir ve bu saldırıların, Müslüman ülkelere batı dünyası tarafından yapılan baskının intikamı olduğunu belirtir.

Türkiye NATO'dan çiçek aşısı istiyor

Bir saat içinde altı ülkede 240 çiçek hastalığı vakası çıkar ve kısa sürede bu sayı, yüzlercesi ABD'de olmak üzere 3000'e kadar yükselir. Senaryoya göre, borsa çöker ve binlerce kişi kentleri terk etmeye çalışır, her yerde kargaşa çıkar. Senaryoya göre Türkiye'nin elinde yeterli çiçek aşısı yoktur ve NATO'dan çiçek aşısı ister. Washington'da bir araya gelen katılımcıların önüne bu senaryo konulurken, gerçek saate uygun olarak tepki vermeleri ve çözüm üretmeleri istendi. Hayali senaryoda rol alan pek çok Avrupa devlet başkanı, NATO'nun devreye sokulmasını önerdi.

Albright, ABD Başkanı'nı oynadı

ABD Başkanı rolünü oynayan Albright, "ABD için Dünya Sağlık Örgütü ile çalışma kararına varmak çok zordu. Böyle bir durumda uluslararası bir organizasyona güvenebileceğimizin işaretini verdik'' dedi. Albright, hayali senaryonun canlandırılmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tür bir krizle mücadele etme düşüncesinin katılımcılar için korkutucu ancak çok yararlı olduğunu kaydetti. Diğer katılımcılar arasında Fransa'nın eski Sağlık Bakanı Bernard Kouchner, Hollanda'nın eski İçişleri Bakanı Klaas de Vries, Avrupa Parlamentosu üyesi Erika Mann da yer aldı.


Yeni Şafak

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA