Sosyal Güvenlik mercek altında
Hükümetin IMF taahhütleri doğrultusunda hazırladığı sosyal güvenlikte dönüşüm tasarısı için sendika ve demokratik kitle örgütleri Bakanlıkta bir araya geliyor
31 Ocak 2005 -
Çalışma Bakanlığı tarafından ilk taslakları çıkartılan Sosyal Güvenlik Yasa Taslağı, konunun taraflarıyla birlikte masaya yatırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun sendika ve demokratik kitle örgütlerine yaptığı çağrı üzerine Bakanlıkta bir araya gelecek olan taraflar, yapılmasını istedikleri değişiklikleri tartışacaklar. 5 Ocak'ta yapılacak olan toplantıya, Emek Platformu çok sayıda tashih ve değişiklik talebiyle katılacak.Ancak bugüne kadar bir çok konuda emek örgütlerinin görüşleri alınmasına karşın hükümetin kendi bilgiğini okuduğunu belirten KESK Başkanı Sami Evren, bu kez de sadece dinlenip görüşlerin dikkate alınmaması durumunda bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını ve gerekli tepkiyi göstereceklerini söyledi. Evren, usulen görüş alınmak yerine, sosyal güvenlik sisteminde kapsamlı bir reformu içeren düzenleme önerilerinin hayata geçirilmesini istedi.

SAĞLIĞIN PİYASALAŞTIRMASINA KARŞI TAVIR

Emek Platformu'nu oluşturan sendika, meslek birliği ve sivil toplum örgütleri, öncelikle genel sağlık sigortasının yapısı ve işleyişi konusundaki kayfılarını dile getirecekler. Bu çerçevede KESK adına masaya oturacak olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, ilke olarak prime dayalı bir sağlık güvencesine karşı olduklarını söyledi. Genel Sağlık Sigortası'nın böyle bir felsefeye sahip olduğunu dile getiren Tombul, ''Bu haliyle Sağlıkta Dönüşüm Projesi bir bütün olarak sağlık hizmetlerinin piyasa koşullarına açılmasını ve fiyatlandırılmasını doğuruyor. Genel Sağlık Sigortası da bunun bir parçası ve bütünleyeni olduğu için, buna karşı görüşlerimizi ortaya koyacağız'' dedi.

ALTERNATİF TASLAK SUNULACAK

Öte yandan KESK, sisteme alternatif bir taslağı da Bakanlığa anlatacak. Tombul, halkın sağlık hakkını koryup savunan, sağlık emekçilerinin de insanca yaşanacak gelire sahip olacağı bir taslak sunacaklarını ifade etti. Sağlık hizmetlerinin sunumu ile finansmanının birbirinden ayrılması halinde dünyanın her yerinde hizmetlerin pahalılaşıp niteliğinin gerilediğine dikkat çeken SES Baştanı Tombul, katkı payının da sağlık için halkın cebinden daha fazla para çekilmesi sonucu doğuracağını kaydetti.

TEK ÇATI'YA DESTEK

Sosyal güvenlik kurumlarının bir çatı altından toplanmasını ilke olarak savunduklarını da belirten İsmail Hakkı Tombul, ''Önemli olan hangi standartta bir birlik ve çatı oluşacağıdır. Standardın düşük olmaması koşuluyla taslağın bu yönünü destekliyoruz'' dedi.

Tombul'un verdiği bilgilere göre emek örgütlerinin sosyal güvenlik taslağında karşı olduğu noktalardan birini de Temel Teminat Paketi oluşturuyor. Bu çerçevede, prim karşılığında hangi sağlık hizmetlerinin alınabileceği yasa ile belirlenmeyerek yönetmeliğe bırakılıyor. Emek örgütleri, bununla her yıl hükümetlerin kapsamı değiştirme yetkisi kazanacaklarına dikkat çekerek, paketin yasa ile netliğe kavuşturulmasını isteyecekler. SES Başkanı Tombul'a göre temel teminat paketinin yönetmelikle belirlenmesi, önümüzdeki yıllarda ''ne kadar para o kadar sağlık hizmeti'' anlayışını hakim hale getirebilecek.

FATURA HASTAYA ÇIKARTILIYOR

Öte yandan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında, hekim tavsiyesine uymayan hastaların sağlık giderlerinin tahsil edilmesi öngörülüyor. Sendikalar, bunun tehlikeli bir düzenleme olduğu uyarısında bulunuyorlar. SES Başkanı Tombul, hekimin tavsiyesine uyumun nasıl belirleneceğinin muğlak olduğunu belirterek şunları söyledi: ''Türkiye gibi milyonlarca insanın günde 1-2 dolar ile geçindiği bir ülkede, hekim bir protein diyeti önerdiğinde bunun giderlerini karşılayamayan hastaya ikinci bir ceza uygulanabilecek. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Buna karşı çıkacağız.''

Birgün

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) seyhan (ev hanımı)
09.05.2017 17:50:01
yogun bakımda animasyonda nöbete kalan doktorlar gece görevlerini tam yapmıyorlar. üstelik gece doktor aradıgımıda evine gitmiş duş alıp gelecekmiş. hasta agır oldugu halde bu nasıl nöbet tutmaktır silere soruyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA