'SSK ilaçta rekabet ortamı yaratmadı'
Eczacılar Odası ve Tabipler Odası'nın hazırladığı raporda, Neorecorman adlı ilacın devlet hastanelerine de pahalı fiyatla satıldığı öne sürüldü
16 Şubat 2005 07:43 -
SSK'nın kanser ilacı Neorecormon alımında 12 trilyon lira zarara uğratılmasıyla ilgili olarak gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 9 kişinin sorgusu sürüyor Roche Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yöneyman beraberindekiler için savcı polise 2 gün ek gözetim süresi verdi. Öte yandan Roche ilaç firması operasyonunda savcılığın düğmeye basmasına neden olan raporda çarpıcı tespitler yer aldı. Eczacılar Odası, Tabipler Odası ve İlaç İşverenleri Sendikası temsilcilerinin hazırladığı raporda, 1 katrilyonluk yolsuzluk saptanırken SSK'nın rekabet ortamını sağlamadığı belirtildi. Kansızlık ilacı olan Neorecormon'un sadece SSK'ya değil aynı zamanda devlet hastaneleri ve özel hastanelere de pahalı fiyatla satıldığına dikkat çekilen raporda, "Santa-Farma firması ihalelere aynı etken maddeye sahip 'eprex' isimli ilaçla girmiştir.İ haleye giren Beşer Ecza Deposu da aslında Roche'un uzantısıdır" deniliyor. Raporda Roche'un Neorecormon isimli kansızlık ilacını 1999 yılında Türkiye'ye getirdiği, Sağlık Bakanlığı fiyatlandırma komisyonunda 230 milyon lira değer biçildiği belirtilerek, komisyona değerlendirmeyi yeterli ciddiyette yapmadığı suçlaması yöneltildi.

İDDİALAR NELER?
Skandalı ortaya çıkartan Roche'un eski Müşteri İlişkileri Müdürü Veysi Mungan, Avukatı Şükrü Alpaslan aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda Yöneyman ile yürütme kurulu üyelerinin, Neorecormon adlı kanser ilacının satışında bazı ayrıcalıklı kurumların lehine uygulamalar yaptıklarını da ileri sürmüştü. Mungan'ın iddialarının bazıları şöyle:

* ROCHE'UN, Özel Başken Üniversitesi'ne 2002, 2003 ve 2004 yıllarında yapılan ilaç satımı sırasında kanser ilacı Neorecormon için yüzde 25, yerli tansiyon ilacı İnhibace ve parkinson ilacı Modapar için yüzde 27 iskonto yapıldı. Buna karşın SSK hastanelerine hiçbir iskonto uygulanmadı.

* 11 KASIM 2003 tarihinde Bafra Devlet Hastanesi'nin açtığı ilaç alım ihalesini, Neorecormon 5000'ün eşdeğerinde olan ve fiyatı daha ucuz olan "Eprex" isimli ilaç için yüzde 50 ucuz fiyat veren Vetilpa Ecza Deposu kazandı. Bunun üzerine Roche satış temsilcisi, depo sahiplerini ihale bozmakla suçladı. Roche Bölge Müdürü ise, depo yetkililerine kendilerini karşılarına aldığını belirten ve yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade eden bir yazı gönderdi. 2003 yılında Roche Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Demir kanser, diyaliz ve buna benzer ölümcül hastalıklarda kullanılan ilaçların Vetilpa Ecza Deposu'na satılmaması talimatını verdi.

HAKSIZ REKABET VAR
* KONYA SSK Hastanesi ilaç ihalesinde Akay Ecza Deposu, Neorecormon isimli ilaç yerine daha ucuz fiyatı olan, rakip bir firmaya ait Eprex isimli ilaç için fiyat verdi. Roche bunun üzerine deponun ihaleden çekilmesini istedi.

* FARUK Yöneyman, yönetim kurulu toplantısında, Abdi İbrahim İlaç Şirketi'nin patenti ile satılan "Tebokan" isimli ilacın "önünü kesmek" gerektiğini açıkladı. Bunun üzerine Roche Pazarlama Bölümü, bazı medya kuruluşları ile köşe yazarlarına verdiği bilgilerle olumsuz haber yapılmasını sağladı.

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer