Sosyal güvenlik masaya yatırıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye’nin sosyal güvenlik reformu zorunluluğuyla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, tüm toplumu kapsayan, koruyucu, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti
19 Ocak 2005 -
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile ilgili bakanlıkların, işçi, işveren, memur konfederasyonlarının ve meslek odalarının temsilcilerinin katıldığı ve sosyal güvenlik reformu yasa tasarılarının görüşüleceği “Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu” toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantıda konuşan Bakan Başesgioğlu, sosyal güvenlik kurumlarının sırf sigortacılık mantığı içinde, ‘gelirleriyle giderlerini karşılasınlar, devletten herhangi bir katkı olmasın’ noktasında tutulamayacağını belirterek, “Sosyal devlet diğer sektörlere nasıl katkı veriyorsa, sosyal güvenlik sistemine de katkı vermelidir” dedi.

Bakan Başesgioğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hem bakanlıklarının, hem Hükümet’in hem de toplumun gündemindeki en önemli konuların başında sosyal güvenlik reform çalışmalarının geldiğini söyledi. Sosyal güvenlik reform çalışmalarının en önemli sebeplerinden birisinin Türkiye’nin genç nüfus yapısı olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, 2030-2040 yıllarında, Türkiye’nin de ağır bir yaşlanma riskiyle karşı karşıya kalacağını anlattı. Başesgioğlu, bu durumda, nüfusa dayalı bir projeye geçilmesi konusunda geç kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Gelir gideri karşılamıyor

Sosyal güvenlik reform çalışmalarının bir başka gerekçesinin de mevcut sistemin, fakirliği giderememesi olduğunu anlatan Başesgioğlu, 2005 yılı bütçesinde, sosyal güvenlik kurumlarının açığının 22 katrilyon lira olarak öngörüldüğünü hatırlattı. Başesgioğlu, 22 katrilyon liranın yine sistem içinde dağıtılacağını, ancak nüfusun en fakir kesimlerini oluşturan yevmiyeli tarım işçileriyle kırsaldaki ailelerin bundan pay alamayacaklarını dile getirdi. Kendilerini sosyal güvenlik reformuna zorlayan tek sebebin finansman açıkları olmadığını bildiren Bakan Başesgioğlu, “Sosyal güvenlik kurumlarının kendi gelirleriyle kendi giderlerini karşılaması mümkün değil. Dünyanın birçok ülkesinde devlet sisteme katkı veriyor” dedi.

Türkiye

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA