Çoğu eczane anlaşma yapmadı
SSK hastalarının eczanelerden ilaç alabileceği yönündeki uygulamanın bugün başlamasının ardından İstanbul'da pek çok SSK'lı eczanelere akın etti. Ancak hastalar eli boş döndü. Çünkü çoğu eczane SSK ile anlaşma yapmamıştı
10 Şubat 2005 -
SSK hastalarının eczanelerden ilaç alabileceği yönündeki uygulamanın bugün başlamasının ardından İstanbul'da pek çok SSK'lı eczanelere akın etti. Ancak hastalar eli boş döndü. Çünkü çoğu eczane SSK ile anlaşma yapmamıştı.

SSK hastalarının serbest eczanelerden ilaç almasıyla ilgili uygulamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "hem SSK hastanelerindeki eczaneler belli bir süre açık kalacak, hem de sözleşmesini yapan eczanelerden vatandaşlarımızın ilaçlarını almaları kolaylaşacak" şeklinde duyurmuştu.

Uygulama bugün başladı, ancak SSK eczaneleri önündeki manzara yine değişmedi. SSK ile anlaşan eczane sayısı az olunca kurum eczanelerinin önünde yine uzun kuyruklar oluştu.

Anlaşmalı eczane var, ilaç yok

Sabahın ilk saatlerinde kuyruğa giren vatandaşlardan bazıları anlaşmalı eczane bulamamaktan şikayet etti. Bazıları da eczaneyi bulduğu halde istediği ilaç kalmadığı gerekçesiyle yine kuyruktaydı.

Çoğu eczane uygulamaya hemen başlamak yerine 'bekle-gör' düşüncesiyle hareket ediyor. SSK'nın hastası da hekimi de uygulamanın bir an önce yaygınlaştırılmasını ve kalıcı olmasını istiyor.

Eczaneler anlaşma yapmaya zorlanmayacak

İstanbul, Ankara ve İzmir'de sisteme konulan uygulamanın Türkiye'nin her yerinde başlaması ise biraz zaman alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, uygulamanın kademe kademe yaygınlaştırılacağını söyledi.

Başesgioğlu, eczaneleri sözleşme yapmaları konusunda zorlayamayacaklarını da vurguladı. Geçiş döneminde olabilecek aksaklıkları önlemek için kurumları hafta sonu da açık tutacaklarını belirten Bakan, "czanelere şifre vermeyi ve sözleşme yapma imkanı sağlamayı da düşünüyoruz" diye konuştu.

Geri ödeme endişesi

Bakan, eczacıların geri ödemelere ilişkin endişelerine de değinerek, “gerek Maliye Bakanlığı, gerekse biz, geri ödemelerde mağdur olmamaları için elden gelen gayreti göstereceğiz. Sektörle birlikte bir finansman kurumu vasıtasıyla bu konudaki mağduriyetlerin önlenmesi konusunda düşünceler var. Bu konuda yardımcı olmaya hazırız'' dedi.

SSK-eczane protokolü

SSK'nın eczanelerle yaptığı protokole göre, hastaların Sağlık Karnesi'nde yazılan tüm ilaçları aynı eczaneden alması gerekiyor. Eğer ilaçlar farklı ecnazenelerden alınırsa SSK ödeme yapmıyor.


CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Zübeyde Keskin (Ev hanımı )
27.12.2018 18:39:30
Bu derneğe nasıl üye olunuyor
People
8
2) cemil kınalı (emekli)
17.12.2013 21:44:55
ben 1992 beri parkinson hastasıyım.ali zırh sağ tarafımdan mikro elektrot lezyon yapıldı 2001de şimdi beyin pili takayım diyor. fakat ameliyat ücreti çok yüksek ne yapacağımı şaşırdım.bu ameliyatı yapan devlet hastaneleri yokmu dernek olarak neyi tavsiye ediyorsunuz.bu ameliyat için cerrah yetişmiyormu.doğru düzgün yürüyemiyorum.insanlar acayip acayip bakıyorlar.psikolojim bozuluyor dışarı çıkmak istemiyorum.her şehirde bir dernek kurulsa iyi olmazmı.teşekkürler.tlf.05342321651
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA