Hastanede yataklar üst üste
125 yatağıyla, 3 milyon nüfusa hizmet vermeye çalışan Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde yataklar üst üste çocuk dolu. Ağır hasta çocukların yattığı yoğun bakımda bazen bir yatağa 10 kişi düşüyor
13 Ocak 2005 -
Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde hasta izdihamı yaşanıyor. Bir yatağa üç ila 10 çocuk yatırılıyor, refakatçilerle beraber koğuş kalabalığı 50'ye yaklaşıyor. Doktorlar kalabalıktan hastalarına ulaşamıyor.
Hastanenin başhekimi Dr. Mehmet Berk, havaların soğumasıyla birlikte artan sağlık hizmeti talebini karşılamada yetersiz kaldıklarını, 125 yataklı hastanede 259 çocuğu tedavi ettiklerini, olanaklarını zorlayarak yatak kapasitesini 140'a yükselttiklerini belirtti. Dr. Berk, hastanenin sorunlarını şöyle sıraladı:
"Hasta yoğunluğu, beklentimizin üzerinde arttı. Hastalarımızın çoğu, gribal enfeksiyona ve bronşite yakalanan çocuklar. İdari birimleri dahi tedavi için kullanmaya başladık. Artık yatak kapasitemizi de artıramıyoruz.
'Doktor hastaya ulaşamıyor'.
Hastanemize, Gaziantep'in yanı sıra Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'dan da hasta getiriliyor. 125 yataklı hastanemizle nüfusu 3 milyonu bulan bir bölgeye hizmet vermeye çalışıyoruz. Bir koğuştaki insan yoğunluğu, hasta yakınları da eklenince 50'ye ulaşıyor. Adım atacak yer kalmadı. Doktorlar kalabalık yüzünden hastalarına ulaşmada büyük güçlük yaşıyor."
Sorunlara ilişkin bakanlığı bilgilendirdiklerini belirten Berk, şöyle devam etti:
"Özellikle yoğun bakım ünitesinde çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. 11 yataklı yoğun bakım ünitesinde 47 çocuk yatıyor. Bir yatakta üç-10 çocuğu tedavi etmek zorunda kalıyoruz. Sakıncalı olmasına karşılık bir kuvözde iki bebek yatırdığımız oluyor. Çünkü, hastayı geri çevirmeye hakkımız yok, vicdani bir davranış da değil. Yataklı tedavi yanında poliklinik hizmeti de veriyoruz ve poliklinik hizmeti verdiğimiz çocuk sayısı günde 2 bine ulaşıyor.


Hayırseverlere çağrı
Personel sıkıntısı da var. Personelimiz, 125 yataklı hastanenin ihtiyacı kadar. Ama çok fazla sayıda çocuğa hizmet verdiğimizden, doktor ve hemşire sayımız yetersiz kalıyor. Personel gönüllü olarak fazla mesai yapıyor, özverili çalışıyor ama sıkıntı yaşıyoruz."
Berk, sıkıntının, yatak ve personel sayısı artırılarak giderilebileceğini söyledi ve yardım edilmesi için hayırseverlere de çağrı yaptı.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) ŞENAY IRMAK (HEMŞİRE)
10.03.2014 21:15:39
OĞLUM DOĞANCAN ŞUAN 21 YAŞINDA YILLARCA BUHASTALIKLA MÜCADELE VERDİK.SAĞOLSUN ELİF HANIMIN HAKKINI ÖDEYEMEM.AMA ŞUANDA OĞLUM ANKARADA OKUYOR.BEN SİZİNLE GÖRÜŞMEKİSTİYORUM..SAYGILAR...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA