Özilhan: Hastaneler özelleşirse talip oluruz
Anadolu Grubu'nun sağlıkta daha da büyüyeceğini kaydeden Tuncay Özilhan, "Hükümet hastaneleri özelleştirirse biz talip oluruz, iyi de işletiriz" dedi
09 Şubat 2005 -
Geçtiğimiz yılı 2.2 milyar dolarlık ciro ile kapatan Anadolu Grubu 2005'e iddialı projelerle girdi. Sağlık sektörü için 200 milyon dolar ayıran grup, Sağlık Köyü Projesi'nin ilk ayağı olan Anadolu Sağlık Merkezi'ni 12 Şubat'ta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açacak. Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Sağlıkta daha da büyüyeceğiz. Eğer hükümet hastaneleri özelleştirirse, talip oluruz" dedi. Anadolu Grubu'nun faaliyet gösterdiği alanlardaki grup başkanları ile Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin sorularını yanıtlayan Özilhan, şu noktaların altını çizdi:

RUSYA'DAN TEKLİF VAR
* Sağlık alanında yatırım yapmak,kurucularımızın 25 yıllık hayaliydi. Anadolu Sağlık Merkezi bu konuda iyi bir başlangıç oldu. Bunu sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezi ile yaşlı bakım ve son dönem evi takip edecek. Ardından hemşirelik ve medikal teknisyen yetiştiren bir yüksekokul kurmak istiyoruz. Şimdi uydu kliniklerimizi açıyoruz. İlki Bağdat Caddesi'nde 21 Şubat'ta açılıyor. İstanbul Avrupa Yakası, Bursa ve Kocaeli'ne de gideceğiz.

* Geçtiğimiz gün Amerikalı ortağımız Johns Hopkins'te bir grup gelip hastaneyi denetledi. Dünya üzerindeki 8 hastane içinde en yüksek notu bizim hastane aldı. Daha şimdiden yurtdışından teklifler alıyoruz. Bu merkezin aynısını Rusya'da kurmamız istendi. İlk etapta değil ama ikinci etapta yurtdışı da düşünülebilir. İki projede bu kadar zorlandım. Konya'daki malt fabrikası ve sağlık merkezi. O kadar ki, hastanedeki kapı sayısını bile biliyorum.

* Sağlık büyümeyi planladığımız bir alan. Diğer gruplar üniversite yatırımı yaptı. Biz sağlığı önemli gördük. Eğer hükümet elindeki hastaneleri özelleştirmeye karar verirse, biz talip oluruz. Devlet hastanelerini alıp sağlıklı hizmet verir hale getirmek isteriz.

* Özelleştirmeyi yakından takip ediyoruz. Daha önce ilgi duymuyorduk. Çünkü emeklerin boşa gideceğini düşünüyorduk. Şimdi hükümet bu işe çok önem veriyor. ÖİB'den de yakın destek görüyorz. Milli Piyango için çalışıyoruz. Enerji üretim ve dağıtımı ihalelerine de gireceğiz. 300-500 milyon dolar cirosu olan ve 3-5 milyar dolara kadar gidecek işler arıyoruz.

* Mc Donald's'la görüşmeler sürüyor.15-20 güne kadar imzayı atarız. Şu aşamada sadece Türkiye'deyiz. Ancak civar ülkelere girmeyi de düşünüyoruz. Örneğin Rusya'da çok iyi bir pazar var. Rusya'yı verseler alırız. Tarım son dönemde herkesin yatırım yaptığı bir sektör. Biz de bir ucundan tutalım istiyoruz.


Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA