SSK'lı hastaya iskontolu ilaçta sıkıntı başladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ilaç sektörü temsilcileri arasında imzalanan protokol kapsamında 10 Şubat'a kadar başlaması öngörülen Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) bağlı hastaların ilacını serbest eczanelerden alabilmesi konusunda sorunlar hâlâ aşılamadı
26 Ocak 2005 -
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ilaç sektörü temsilcileri arasında imzalanan protokol kapsamında 10 Şubat'a kadar başlaması öngörülen Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) bağlı hastaların ilacını serbest eczanelerden alabilmesi konusunda sorunlar hâlâ aşılamadı. SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almasına yönelik protokolde 1 Ocak itibarıyla yapılması öngörülen iskontoların ilaç firmalarınca uygulanmadığını hatırlatan eczacılar, mağdur oldukları gerekçesiyle yargıya başvurmaya hazırlanıyor.


Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç, SSK'lıların ilaç alımına ilişkin hazırlıkların eczacılar tarafından tamamlandığını ve ilaç vermeye hazır olduklarını ifade etti. Ancak ilaç firmalarının hazırlığı konusunda sorunların bulunduğunun altını çizen Domaç, şöyle konuştu: "İlaç firmaları 1 Ocak itibarıyla ilaçları 'iskontolu' vermesi gerekiyordu. Ancak halen piyasanın yüzde 20'sini elinde tutan firmalar iskontolu fatura kesmedi. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın konsolide bütçeye tabi kurumlar olması nedeniyle protokole göre hazırlanması gereken hisseler henüz hazırlanmadı. Her şey hazır olursa 10 Şubat'ta ilaç verebiliriz. Ancak hâlen bizim dışımızda hazır olması gereken şeyler var."

'Gerekirse yargıya gideriz'
İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan da ilaç firmalarının sözünde durmadığını söyledi. "Protokol ilk adımda ilaç sanayicileri tarafından ihlal edildi" diyen Kaplan, SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almaya 'eczacıların mağduriyeti' ile başlayacaklarını ifade etti.


Protokole imza atanların bu ihlalin hesabını sorması gerektiğini söyleyen Kaplan, şöyle konuştu: "14 Aralık 2004 tarihli protokol ilaç sanayi tarafından uygulanmıyor. Şu anda çoğu firma uygulamaya başlamadı, başlayanların bir kısmı ise 1 Ocak öncesi ilaç satış koşullarını uygulamıyor. Öngörümüz doğru çıktı, eczacının 1 Ocak öncesi alım koşulları olumsuz yönde değişiyor." Kaplan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüşebileceklerini belirterek, "Gerekirse protokolün iptali için yargı yoluna da gidebiliriz" dedi.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Arda Şanlı (Tibbi ürün direktörü )
27.09.2013 21:56:31
Birazda yoğunbakımda enfeksiyon kapıp ölen hastalardan bahsedilse ve bu yoğun bakımların kendisinin patojen olup bu hastane enfeksiyonunun asepsi durumuyla ilgili nasıl bir çalışma yaptıklarını ve enfeksiyon unsurlarını ortadan neden kaldıramadıklarını belirtseler daha iyi olurdu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA