Ankara Eczacı Odası: 'Reçetelere ilaç ismi yerine etken madde yazılmalı'
Ankara Eczacı Odasınca, reçetelere ilaç ismi yerine, etken madde isminin yazılmasının, eczacı ve vatandaş arasında eş değer ilaca ilişkin olası sorunları ortadan kaldırma konusunda önemli bir adım olacağı belirtildi.
Ankara Eczacı Odası: 'Reçetelere ilaç ismi yerine etken madde yazılmalı'
05 Temmuz 2018 12:10 -


Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu tarafından, Mersin'in Tarsus ilçesinde bir eczanede, eczacının hastaya eş değer ilaç vermek istemesi üzerine gerçekleştiği öne sürülen, biri ağır 4 kişinin yaralandığı olaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Çok yakın bir zaman önce, Ankara'daki bir eczanede de eczacının hastanın reçetesiz antibiyotik talebini karşılamadığı için saldırıya uğradığı belirtilen açıklamada, "Her iki saldırıda da bir can kaybı yaşanmamış olması, tek tesellimiz olmakla birlikte, sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet olaylarının artması bizleri derinden üzmektedir." ifadesine yer verildi.

Mersin'deki saldırının eş değer ilacın hastaya verilmesinden dolayı gerçekleştiğinin basına yansıdığı belirtilen açıklamada, eş değer ilaç ve orijinali arasında tedavinin etkinliği konusunda hiçbir ayrım bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

"Odamız Denetleme Birimine hastalardan gelen her 10 yazılı şikayetten 2'si eczanelerde eş değer ilaç verilmesi ile ilgilidir. Yine günlük olarak eş değer ilaç konusunda telefon ile en az 3 hasta şikayette bulunmaktadır. Haftalık olarak ortalama 20 telefon şikayeti aldığımız bu konu ile ilgili, Odamız ilgili birimince muadil/eş değer ilaç arasında herhangi bir fark olmadığına dair bilgi, hastalarımıza sunulmakta ve halkımız eş değer ilaç konusunda sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilmektedir.

Odamız tarafından yapılan bu bilgilendirmelerin hastaların sağlık okuryazarlığını artırdığına inanmakla birlikte, bu bilgilendirme sadece şikayette bulunan hastalara yapılabildiği için tüm kamuoyunun bilgilendirilmesi konusunda daha fazla çabanın gösterilmesi gerekmektedir."

Kamuoyunun eş değer ilaç başta olmak üzere, eczane hizmetleri de dahil tüm sağlık hizmetleri konusunda bilinçlendirilmesinin talep edildiği açıklamada, şunları kaydedildi:

"Doktorlarımızın yazdığı reçetede ilaç adı yerine; etken maddenin önemli olduğu konusunda hastalarını bilgilendirmelerinin eş değer ilaç ile ilgili hastaların eczacılara göstermiş olduğu tepkiyi azaltacağına, reçetelere ilaç ismi yerine, etken madde isminin yazılmasının bu problemi ortadan kaldırma konusunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) gözde tunçer (eczacı)
08.08.2018 13:22:46
klasik doktor eczacı çekememezliği.Aşın artık bunları da dayanışma içerisinde olun bir zahmet.Evet hangi mf güzelse karlıysa onu veririz.Her sektörde bu böyle.Sizde performans kaygısı neyse bizde de kar amacı gütme kaygısı ortak.Birbirimizi aşağıya çekecek eleştirilerden uzak duralım da bir adım öteye gidebilelim.
People
7
2) hasan (dr)
07.08.2018 13:52:07
Mezuniyetimin ilk yıllarında reçetelerime etken madde ismi yazıyordum. Ama hastalar bu ilaçlar yok diye geri dönüyordu. Bugün maalesef eczacılık mesleği sıradan bir esnaflık haline dönüşmüş olup, çoğu eczaneleri de eczacı olmayanlar, kalfalar vs işi idare ediyor. Terkip yaptıracak bir eczaneyi zor bulursunuz. Zaten eczane açmakta bir sürü sermaye gerektirir. Kısacası sıradan biri eczane açamaz. Bence devletin yetenekli eczacı gençlere iş yeri açması için kredi vermesi ve kimyasal terkipleri'de yapmasını şart tutması gerekiyor. Konuştuğum birçok esnaf, eczacıların kendilerinden tek farklarının hafta sonu tatillerinde ve diğer resmi ve dini tüm tatillerde kapalı olmaları olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, ıtriyat vs malzemelerinde eczanelerde satılmaması gerekir.
People
7
3) Ahmet Uğur (uzman doktor)
02.08.2018 10:54:50
Etken maddeyi bilen kaç doktor ve eczacı bulabileceksiniz ? Dünyada örneği var mı ? Thioctic asit mi,alfa lipoik asit asit mi jenerik isim.İkisinin aynı olduğunu bilmeyen eczacı ile uzun süre gerginlik yaşadım...Öyle jenerik ismler var ki farmakolog bilmez..Ankara Ecazacı odası sallamış..
People
18
4) Erol kılıç (Uzman)
09.07.2018 23:28:47
İlaçların muadilliği sağlık bakanlığı ve eczacıları ilgilendirir, hekimler sadece etken madde ve doz planlaması yapar, sonrası eczacı, bakanlık ve hasta arasında çözümlenir. Etkililik etkisizlik problemleri hekimin derdi olamaz. İlaç firmalarıyla duygusal bağları olmayan hekimler adına Ankara Eczacı Odasını destekliyorum, başka amaçları bile olsa.
People
12
5) Selçuk Eskiçubuk (Genel Cerrah)
06.07.2018 17:47:23
Firma ismi yerine etken madde. yazmak doğru değil oral ilaçlarda biyoyararlılık oranları aynı değildir enjektabl ilaçlarda aynıdır.1gr lık alfasilinin oral alındığında emilimleri ve kana geçen oranları firmaların hazırlama şekline göre farklıdır eczacılar odası nasıl böyle bir teklif yapıyor anlayamadım
People
16
6) ahmet kemal (uzm.hekim)
06.07.2018 14:56:52
hekim ve eczacı hasta olduğunda kesinlikle orjinal ilaç kullanmak isteyecektir.. türkiyede hiç bir zaman eş değer aslına muadil olmamıştır. çünkü üretilen tüm kutuları denetlemek imkansız..
People
11
7) SERKAN KARASAKAL (ECZACI)
06.07.2018 14:54:04
Mal fazlasının kalkması sorun değil.Asıl sorun aynı molekülden 20 farklı firmanın eşdeğer ilacı var.Her birini rafta bulunduramıyoruz.En sonunda miadı doluyor.Elimde genelde orjinal ilaç oluyor ama muadil yazıldığında hasta orjınalide kabul etmiyor.
People
8
8) Ahmet (Vatandaş)
06.07.2018 13:48:37
Askeriye mensuplarının ordu ilac fabrikası menşeli ilaç kullanması zorunlu, size söylüyorum askeri tabipler hep böyle mi yaptılar, kendi ve ailesi için bizzat böyle yapmayanların anlattıklarını dinledim? Neden anlatıyorlar çünkü aldıkları eğitime ters bir şey yaptıkları ve vicdanınında ordu ilaç fabrikasına güvenmiyor mu kuşkusu oluşmuş hep çevreye ama şu nedenden muadilini almadım diye anlatırlar dr böyle yaparsa halk ne yapsin?
People
9
9) mb (hekim)
06.07.2018 12:27:32
Çözüm önerileri;(acı reçete ama etkilidir)
1- Eczanede hekimin yazdığı ilacı hastanın da görebileceği şekilde monitör sistemleri oluşturulmalı, monitör arkasından habersiz değiştirme yapılmamalı.Hasta "insan" yerine konulduğunu hissetmelidir.Elde yazılan yok ise muadili verilecekse hasta onayı alınmalıdır.İster ise farkını vererek istediğini alabilmelidir
2-Verilen ilaçla ilgili alınan katılım payı ile ilgili belge verilmelidir.Veya sistem üzerinden gösterilmelidir.70 tl fark çıltı diye ödeme alınıp belge verilmemesi de halk açısından yoruma açıktır
3- plasebo etki denen bir durum vardır , farmakolojik etkiden bağımsız , hasta hekime güvendi ise verdiği markanın değiştirilmesi bile strese ve şiddete meyil etmesine yol açabilir (o kadar hassas mı ? Cidden bazı insanlar hassas)
4- muadil ilaç durumu kalksın, yazılan ilaç verilsin , veya belli bir oranın üzerine çıkmasın şekli ile bir talep olur ise eczacı arkadaşlardan , hekimler den tam destek geleceğini düşünüyorum.üstteki önerilere katılmamakla bu maddeye de katılmayan arkadaşlar olabilir saygı duyarım..
5- çözüm önerileri bu şekilde , sağlık çalışanları ile ilgili şiddetin arttığı günümüzde , bir ayağı olan eczacılarımız in da bu durumdan mağdur olmasına üzülüyor , tez zamanda düzelmesini ve önlemlerin alınmasını temenni ediyorum.."
People
22
10) Murat Osmanoğlu (DOKTOR)
06.07.2018 09:29:27
Burda asıl yanlış düşünce de şu. Yorumlarda sürekli orjinal-eşdeğer kıyaslaması yapılıyor. Türkiye'deki hastaların kafasını karıştıran bu değil. Asıl sorun ''Doktorun yazdığının aynısı olsun'' meselesi. Yani doktor Croxilex yazmışsa hastaya Augmentin verilmişse hasta yine Croxilex istiyor. Bunu sayın Dr meslektaşlarım neden göremiyor acaba? Yani meselenin orjinal-eşdeğer ilaç farmakodinamisi tartışmasıyla alakası yok. Artık bu kısır tartışmalardan uzaklaşılarak Türk halkının bundan ne anladığının sonucuna varılması ve ona göre mevzuat geliştirilmesi. Reçeteye etken madde yazılması çok yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Amerika ve Avrupa'da da uygulama böyledir
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)