"Cerrahpaşa"yı Çernobil yazdırmış
Karadeniz müziğini Türkiye'ye sevdiren usta isimlerden Volkan Konak'ın ailesinden 7 kişiyi kanser nedeniyle yitirmesinin ardından şimdi de Kazım Koyuncu'nun kansere yakalanması gözleri yeniden Karadeniz'e çevirdi
04 Şubat 2005 -
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son yıllarda artan kanser vakaları bölgedeki tedirginliği artırıyor. Bugüne kadar ortaya çıkan kanser vakalarının ardından, son olarak sanatçı Kazım Koyuncu'nun da bu hastalığa yakalandığının ortaya çıkması, gözleri yeniden Karadeniz'e çevirdi.

26 Nisan 1986 yılında Ukrayna'nın Çernobil bölgesinde yer alan nükleer santralin 4 numaralı reaktöründe meydana gelen kaza, çevredeki 16 ülkenin radyoaktif serpintilere maruz kalmasına yol açmıştı. Rüzgarla birlikte Karadeniz ve Trakya bölgelerine gelen radyoaktif bulutlar bölgeyi etkisi altına aldı. O dönemde bilim adamları, radyoaktifin etkilerinin uzun ömürlü olduğunu ve bu etkilerin ilerleyen yıllarda ortaya çıkacağını söylüyordu. Şimdi ise bu serpintilere maruz kalan yerlerden biri olan Doğu Karadeniz'de yaşayan insanlar, yakınlarını bir bir kansere kurban vermenin acısını yaşıyor.

Sorumlular yargılanmalı

Karadeniz müziğini tüm Türkiye'ye sevdiren usta isimler de, son dönemde bölgedeki bu sorunun ülke gündemine taşınması için aracılık ediyor. Hem de bizzat yaşayarak... Son iki yılda ailesinden 7 kişiyi kansere teslim eden sanatçı Volkan Konak'ın babası için yaptığı "Cerrahpaşa" isimli şarkının tınıları henüz kulağımızdayken, şimdi ise Karadeniz müziğinin genç yorumcularından Kazım Koyuncu, yakalandığı hastalıkla mücadele ediyor. Hayranlarının müthiş desteği ile hastalığı yeneceğine inandığını söyleyen Koyuncu, Çernobil olayının tüm yönleriyle araştırılarak aydınlatılmasını ve dönemin sorumlularının yargılanmasını istiyor.

Konu Meclis gündeminde

Bu arada AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Azmi Ateş ise konuyu Meclis gündemine taşıdı. 2004 yılı haziran ayında TBMM'ye, Çernobil'in etkileri hakkında Meclis araştırması açılması için önerge veren Ateş, şu gerekçeleri sıralıyor; "En fazla kirlenme yaşanan Gomel'de yapılan troid kanseri istatistiğinde 1986 yılında 1 milyonda bir olan vaka sayısı, 1994'te 1 milyonda 200'e yükselmiş. Benzer tespitler Karadeniz için de geçerli. Ücretsiz sağlık taramasının yapılmayışı bu verilerin sağlıklı tespitini güçleştirmektedir. Ayrıca böyle bir facianın bir daha gerçekleşmemesi ve vuku bulması halinde de en az zaiyatla atlatılabilmesi için önlemlerin tüm yönleriyle araştırılarak ortaya konması ve sorumluların tespitinin yapılmasına acilen ihtiyaç vardır." Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Konseyi ise Karadeniz'deki kanser vakalarındaki artışın Çernobil'e bağlanmasının doğru olmadığını savunuyor. Konsey, konunun ulusal düzeyde araştırılması gerektiğini dile getiriyor.

Göz göre göre yalan söylediler

Trabzon Dernekler Birliği Başkanı Tahsin Usta , Çernobil'den yayılan radyas-yonun ne kadar etkili olup olmadığının doğru dürüst araştırılmadığını söyleyerek "Oysa biz bu etkilenmenin sonuçlarını bizzat yaşıyoruz. 0 462 ile başlayan herhangi bir numara çevirin ve sorun; 'Ailenizde kanser hastası var mı?' diye. Yüzde 80'inin cevabı 'evet' olacaktır" dedi. Çernobil'in tek etkisinin kanser olmadığını vurgulayan Usta, "Sakat doğumlar arttı. Bölge tedirgin. Sosyal dengeler değişti. Başka illerde yaşayan Karadenizliler ile bölge halkı arasında kız alıp vermeler dahi azaldı" diye konuştu.

Televizyonda gayet rahat radyasyonlu çay içtiler

Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ve o dönemki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ahmet Yüksel Özemre hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na görevi ihmal nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını belirten Usta şöyle konuştu: "Bakan Aral, televizyonlarda radyasyonlu çay içerek 'Bu kadar radyasyondan birşey olmaz' diyordu. Yani gözümüze baka baka yalan söylüyordu. Bunun dışında Ukrayna hakkında da AİHM'ye başvuracağız."

Yenişafak

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA