Sağlık Bakanlığı: Sorunları öngörmüştük
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, SSK hastanelerinin devri konusunda hafta başından bu yana yaşanan kaosu ve kuyrukları hazırlıklar sırasında öngördüklerini belirtirken, "Kâğıt üzerinde planlananla hayata geçen arasında farklı noktalarda algılamalar olacaktır" dedi
25 Şubat 2005 -
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, SSK hastanelerinin devri konusunda hafta başından bu yana yaşanan kaosu ve kuyrukları hazırlıklar sırasında öngördüklerini belirtirken, "Kâğıt üzerinde planlananla hayata geçen arasında farklı noktalarda algılamalar olacaktır" dedi. Ünüvar, kuyrukları 'doğal' diye niteledi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar dün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyerek, devirden sonra ortaya çıkan 'kaosu' değerlendirdi. Uygulamanın iki yıldır öngörüldüğünü, altı ay kanunla ilgili hazırlık çalışmaları yapıldığını belirten Ünüvar, kanun çıktıktan sonra planlama yaptıklarını ve 12 bölgede koordinasyon merkezleri oluşturduklerini söyledi. Ünüvar, ocakta SSK hastanelerine 80 bin kişinin geldiğini, devir sonrası ilk mesai günü olan 21 Şubat'ta ise bu rakamın 92 bine çıktığını belirtti. Ünüvar, "Sorun var mı var? Sorunun olacağını öngörüyorduk. Çünkü iki kurumu birleştiriyorsunuz. İntibakla ilgili sorunların olması doğal" dedi.
Ünüvar, SSK hastanelerinde 18 Şubat'ta olmayan işlemlerin 21 Şubat'ta vatandaşların önüne konulduğu gibi bir izlenim oluşturulduğunu belirtirken, "Hastanelerde yapılan işlemler ilk değil. Yani 21 Şubat'ta yeni kuyruklar oluşturmadık" dedi.
Ünüvar, kaosun ve kuyrukların yaşanabileceğini daha önceden öngördüklerini belirtirken, "Kâğıt üzerinde planlananla hayata geçen arasında farklı noktalarda algılamalar olacaktır" dedi.
Ünüvar, sistemin tam rayına oturabilmesi için ne kadarlık zamana ihtiyaçları olduğu konusunda ise net tarih vermekten kaçındı. Randevu sisteminin birçok hastanede oturmuş bir sistem olduğunu söyleyen Ünüvar, randevulu sistemin bir süre daha devam edeceğini, ancak randevusuz gelenlerin de tedavilerinin yapılacağını hatırlattı.


'Pişman değiliz'
Ünüvar, Sağlık Bakanlığı'nın uygulama ile ilgili pişmanlığı olup olmadığının sorulması üzerine ise "Bizde herhangi bir pişmanlık yok. Bu uygulamanın vatandaşların lehine olduğunu düşünüyoruz" dedi. Ünüvar, SSK çalışanlarına ve emeklilerine "Sadece SSK hastanelerine değil, tüm devlet hastanelerine gidebilirsiniz" çağrısı da yaptı.
Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Ali Yerlikaya ise personele ilişkin sorulara yanıt verdi. Yerlikaya, 15 Mart'tan itibaren SSK personelinin maaşlarını kendilerinin verebileceğini belirtirken, "81 ildeki personel tutanakları bize teslim edildi. 8 Mart'ta sistemde tüm atamaları görebileceğiz. Bizim alanımız tedavi hizmetleri kadar karışık değil, daha kolay" dedi. Devredilen personelin aynı illerde kalıp kalmayacağına yönelik sorulara ise Yerlikaya, "Devredilen kurumlarda personel ihtiyacı hat safhada. Böyle bir talep karşısında bu kişileri alıp, başka yerlerde görevlendirmek olmaz" dedi.

Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA