SSK'lının ilaç alımında 10 Şubat muamması
'Kamu Kurumlarının Serbest Eczaneden İlaç Alımı Konusundaki Protokol' 10 Şubat'ta yürürlüğe giriyor. Ancak bu konudaki belirsizlik henüz aşılamadı. Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları yetkilileri, SSK'lı hastaların 10 Şubat'tan itibaren ilacını serbest eczanelerden alabileceğini ifade ederken, eczacılar, SSK'lılara ilaç verecek alt yapı henüz hazırlanmadığı için ilaç veremeyeceklerini bildiriyor
09 Şubat 2005 -
'Kamu Kurumlarının Serbest Eczaneden İlaç Alımı Konusundaki Protokol' 10 Şubat'ta yürürlüğe giriyor. Ancak bu konudaki belirsizlik henüz aşılamadı. Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları yetkilileri, SSK'lı hastaların 10 Şubat'tan itibaren ilacını serbest eczanelerden alabileceğini ifade ederken, eczacılar, SSK'lılara ilaç verecek alt yapı henüz hazırlanmadığı için ilaç veremeyeceklerini bildiriyor.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, SSK'lıların 10 Şabat'tan itibaren başta Ankara, İstanbul gibi büyük iller olmak üzere birçok ilde serbest eczaneden ilaç alamayacağını söyledi. SSK'lının ilaç alması için gerekli alt yapının oluşturulmadığına dikkat çeken Şener, şöyle konuştu: 'SSK'lı 10 Şubat'ta serbest eczaneden ilaç alamayacak, çünkü daha sistemin alt yapısı oluşturulmadı. Eczacının SSK'lıya ezbere ilaç verme şansı yok. SSK'lı eczaneye geldiğinde eczacının bilgisayardan provizyon alması lazım. Hangi ilacı devlet karşılıyor, hastadan ne kadar katkı payı alınacak, istediği ilacın iskonto oranı ne? 10 Şubat'a kadar bu alt yapının oluşturulması mümkün değil.'

Geri ödeme garantisi yok

Protokolde eczacıya geri ödeme garantisi de verilmediğini belirten Şener, 'Eczacı devletten zaten alacağını alamıyordu, buna bir de SSK'lının ilacı eklenecek. Eczaneler bunun altından kalkamaz, küçük ölçekli eczaneler kapanır' diye konuştu. Protokole imza atan Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, ise sözkonusu tarihte SSK'lıların serbest eczaneden ilaç alabileceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, sistemde sıkıntı olmadığını ve SSK'lıların serbest eczaneden ilaç alabileceğini bildiriyor. Yetkililer, eczanelerin sözleşme formlarının dağıtıldığını, isteyenlerin formu doldurup SSK müdürlüklerine teslim edeceğini belirterek, 'Bir çok eczacı sözleşmeleri imzaladı. Sıkıntı yok' açıklamasında bulundu. Sağlık Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise, 'Böyle büyük bir uygulamanın başlangıcı sancılı olacak. Ama sıkıntılar bir ay içinde giderilebilir' dedi.

İskonto yapmayanın ilacı satılmayacak

Eczacılar, SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almasına ilişkin protokole göre yapılması gereken ıskontoyu uygulamayan firmaların ilaçlarını satmama kararı aldı. Eczacı odalarının organizasyonuyla eczane camlarına, ''Eczacıların yaşama şansını ve hakkını hiçe sayan Novartis, Servier, Organon ve Schering irmalarının tıbbi mümessilleri giremez'' yazılı afişler asıldı. Gönderilen yazılarda, söz konusu firmaların ilaçlarının mümkün olduğunca alınmaması, ilaçların muadillerinin tercih edilmesi istendi. Eczacılar, muadili olmayan zorunlu ilaçları alacak.

Bazı firmaların ıskonto yapmadıklarını anlatan Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Bülent Gümüşel, bu firmalar arasında önemli yer tutan özellikle 4 firmanın ilaçlarını iade etme, eşdeğerleriyle değiştirme eylemi başlattıklarını anlattı.


Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA