Üniversite sıralamasında ilk 500'e bile giremedik
Çin'de dünyanın en iyi 500 üniversitesini belirleyen araştırmada Türk üniversiteleri listeye giremedi. ODTÜ, dünya sıralamasında 547. oldu
26 Ocak 2005 -
Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni üniversitelerin açılması için yeşil ışık yakmasına karşın, Türkiye'deki köklü üniversiteler global yarışta geride kaldı. Çin'de, dünyanın en iyi 500 üniversitesini belirlemek üzere yapılan araştırmada, Türkiye'den tek bir üniversite listeye giremedi. 2002'de yapılan araştırmada ise İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi başarmıştı. 2004'deki sıralamada sadece ODTÜ 547'nci sıraya yerleşebildi. Yeni listede ilk sırayı Harvard Üniversitesi alırken, Güney Afrika, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Şili ve Singapur gibi ülkelerin üniversiteleri de ilk 500'e girmeyi başardı. Çin'in Shanghai Jiao Tong Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, global yarışta dikkate alınan 21 kriterden bazıları şunlar:

* Üniversitenin mezunlarından ya da personelinden birinin Nobel ödülü sahibi olup olmadığı.

* Akademik kadrosunun yazdığı bilimsel makalelerin referans olarak kullanılıp kullanılmadığı.

KRİTERLER DEĞİŞİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı, uluslararası sıralamalarda dökülen Türk üniversitelerinin niteliklerini yükseltmek için çalışma başlattı. Tabela üniversitelerinin önüne geçebilmek ve uluslararası niteliklere kavuşmak üzere yeni kriterler getiriliyor. Üniversite açılmasına karar vermesi için bir "Üniversite Koruma Komitesi" kuruluyor. Bu komitede valinin başkanlığında milletvekilleri, belediye başkanları, ticaretsanayi- ziraat odaları başkanları, yüksek okul dekan ve müdürleri gibi kentin ileri gelenleri bulunacak. YÖK ile de işbirliği yapmaya çalışan bakanlığın yeni üniversite kıstaslarından bazıları şöyle:

* Nüfusu 250 binin altında olan illerde üniversite açılamayacak.

* Üniversite kurulacak ilde en az iki fakülte, bir yüksek okul olacak.

* 300'ün üzerinde öğrencisi bulunacak.

* 2 bin kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu olacak.

* Kapalı spor sahası, açık spor sahası içeren spor kompleksi, kütüphane, bilgisayar merkezi ve konferans salonu gibi birimlerden oluşan kültür merkezi şartı aranacak.

* Fakültelerin her bölümünde ve yüksek okulların her programında akademik yöneticiler dışında en az 3 kadrolu öğretim üyesi yer alacak.

* Üniversite açılması istenen yerde binalar eğitim ve öğretime yeterli olacak.

* En az 50 kapasiteli öğretim üyesi lojmanı olacak.

* Üniversite kampüsünün gelişmesine müsait en az bin dönüm araziye sahip olacak.

ERDOĞAN'IN MÜJDESİ
Başbakan Erdoğan'ın müjdesini verdiği yeni üniversitelerin de belirlenen yeni kriterlere göre açılması planlanıyor. Çankırı, Kastamonu, Çorum, Kırşehir, Karaman, Bayburt gibi küçük illerde bulunan ve büyük köklü üniversitelere bağlı yüksek okulların kriterlere uygun olması halinde üniversite olarak açılması düşünülüyor.

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA