Adana'da eczacılar SSK'lıya ilaç vermeye hazır
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacılar Birliği ve İlaç Sanayicileri Derneği arasında geçtiğimiz aylarda yapılan protokol ile 10 Şubatta SSK’lıların serbest eczanelerden ilaç almalarına imkan verilmişti
09 Şubat 2005 -
Türkiye’nin birçok yerinde SSK’lıların 10 Şubatta ilaç almaları belirsizliğini korurken, Adana’da Eczacılar 2–3 gün gecikmeli de olsa ilaç vermeye başlayacak.

Türk Eczacılar Birliği (TEB) 4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, eczacıların 10 Şubatta SSK’lılara ilaç vermek için tüm hazırlıkları yerine getirdiğini söyledi. Eczacıların sözleşmeleri aldıktan sonra SSK’dan şifre almaları gerektiğini kaydeden Bulut, şunları söyledi: “Ancak bu şifreler henüz eczacılara verilmedi. 3–4 gün içinde eczacılara şifre verilmesi durumunda SSK’lılara 15 Şubata kadar ilaç vermeye başlayacağız. SSK’lılar sürekli eczanelere gelerek ilaç alıp alamayacaklarını soruyorlar. Biz vatandaşın mağdur olmasını istemiyoruz. Bunun için ilaç sanayicileri sözünde durmadı. Şark kurnazlığı yaptılar. Bize yapacakları yüzde 4–11 arasındaki iskontoyu yapmıyorlar. Bu iskontonun bir kısmını eczacılara yüklüyorlar. Biz de yapılan protokole kim uymazsa ona karşı tepkimizi koyacağız. İlaç sanayicileri protokolün uygulanmasını devletle bir pazarlığa dönüştürmeye çalışıyor.”dedi.

Eczacılara SSK eğitimi

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, üyeleri olan eczacıları iki ayrı gruba bölerek SSK’lılara ilaç verilmesi konusunda gerekli bilgileri aktaracaklarını söyledi.Eczacılar, Emekli Sandığı ve Bağ–Kur’da olduğu gibi ilaç paralarını SSK’dan zamanında alamamaları halinde eczanelerinin içinin boşalacağından endişe ediyorlar. 1 Ocak tarihinden itibaren Yeşil Kartlıların ilaçları ücretsiz alması nedeniyle Yeşil Kart’lı hasta akınına uğradıklarını belirten Eczacı Mustafa Çalışkan, aynı durumun SSK’lılarda da yaşanması halinde eczacıların sürekli ilaç almak zorunda kalacağını savundu. Çalışkan, “Eğer devlet ilaç paralarını zamanında ödemezse çok sayıda eczacı iflas edebilir. Çünkü satılan ilacın yerine yeni ilaç alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Bu arada SSK Bölge Müdürü Ahmet Reşat Dönmez, eczacıların SSK’lılara ilaç vermek için alacakları şifreyi sağlık işleri genel müdürlüğüne bağlı hastanelerden alacağını söyledi.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA