Diş dolgusu tarihe karışacak
Türk mühendislerden tıp tarihini değiştiren buluş. Washington Üniversitesi’nde görevli Mehmet Sarıkaya, Sami Doğan ve Deniz Yücesoy diş minesini onarıp çürükleri yok eden solüsyon geliştirdi.
Diş dolgusu tarihe karışacak
18 Nisan 2018 11:00 - Sözcü

ABD'deki Washington Üniversitesi'nde Malzeme Bilimi Mühendisliği Bölümü'nde görevli 3 Türk önemli bir buluşa imza attı. Prof. Mehmet Sarıkaya, Yrd. Doç. Sami Doğan ile Deniz Yücesoy diş çürüklerini tarihe karıştıracak bir tedavi yöntemi geliştirdi. Ekip, peptit adlı aminoasitten oluşan bir solüsyon üretti. Solüsyon, diş minesini oluşturan doğal enzim ‘amelogeninin' işlevi görüyor.

ODTÜ'den oldu, ABD' de doktorasını tamamladı

Ekibin lideri Mehmet Sarıkaya 1977'de ODTÜ Metalurji Mühendisliği'nden mezun oldu. Ardından ABD'de yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Tedavi fiyatı düşecek

Solüsyon dişe sürüldüğünde, çürüğün yüzeyi kalsiyum ve fosfat toplayıp mineleşmeye başlıyor. Bu da dişin onarılmasını sağlıyor. İlk testlere göre solüsyonun çürük dişte 10 ilâ 50 mikrometre boyutunda yeni mine oluşturduğu tespit edildi. Araştırmacılar, bu solüsyonun diş macunlarına konulması için çalışma başlattı. Çürük tedavisinin fiyatının bu şekilde ucuzlaması da bekleniyor.

 

Anahtar Kelimeler:

dis dolgu tedavi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dbc (Diş hekimi)
23.04.2018 14:04:26
Tabii bize de bekleriz efendim... Her yıl en az 2 sefer yapılıyor bu haber kabak tadı verdi.
People
14
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
18.04.2018 13:51:46
Neredeyse 10 yıl önce de : "diş çürüğü tarihe karışacak, yeni solüsyonla çürükler tamir olacak " diye bir haber çıkmıştı. Biz sabırla beklemeye alışkınız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)