Diş tedavisinde 3 boyutlu yazıcılar dönemi: Yeni diş dakikalar içinde monte ediliyor
3 boyutlu yazıcılar her alanda hayatımıza girmeye devam ediyor. Yazıcı ile basılan yeni diş ile dakikalar içinde hasarlı dişin yerine yenisi monte edilebiliyor
Diş tedavisinde 3 boyutlu yazıcılar dönemi: Yeni diş dakikalar içinde monte ediliyor
14 Şubat 2019 08:23 - TRT Haber

3 boyutlu yazıcılar her alanda hayatımıza girmeye ve yeni kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. 

Bu yararlı teknolojiden diş hekimliği de payını aldı. Hasarlı ya da eksik dişlerin yerine tamamen bilgisayarda tasarlanan, el değmeden üretilen dişler konuluyor. Teknoloji sayesinde haftalarca süren bekleme süreci dakikalar içinde tamamlanıyor. 

Bu teknolojiyi uygulayan yerlerden bir tanesi de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi.

Dijital diş laboratuvarındaki lazer okuyucu ile hastanın dişleri taranarak ağzın dijital modeli çıkartılıyor. Daha sonra çıkarılan model 3 boyutlu yazıcı ile dakikalar içinde üretilebiliyor. 

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Umut Aslan, yapılan işlemle birlikte CNC tezgahta üretilen dişler gibi diş protezi oluşturabildiklerini söyledi. 

Renk ve şekil uyumsuzluğu sıfırlandı

Üretilen diş, renk ve şekil olarak tamamen hastanın ağız yapısına uygun olarak tasarlanıp üretiliyor. Böylece renk ve şekil uyumsuzluğu tamamen ortadan kalkıyor. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
28
1) diş hekimi (diş hekimi)
14.02.2019 12:03:20
monte edilmek nedir yahu, araba mı tamir ediyorsun arkadaş
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)