Diyabette yaygın olarak kullanılan bir ilaç beyin onarımını teşvik ediyor! Sadece kadınlarda!
Diyabet tedavisi için yaygın olarak reçete edilen bir ilaç olan metforminin, yetişkin kadın beyinlerinde onarımı teşvik ettiğini ve cinsiyet hormonu östradiole bağlı olduğunu buldu.
Diyabette yaygın olarak kullanılan bir ilaç beyin onarımını teşvik ediyor! Sadece kadınlarda!
12 Eylül 2019 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Yaygın olarak reçete edilen ilaç metforminin inme geçirmiş yenidoğan farelerde beyin onarımını indükleyebileceğini ve motor işlevini geliştirebileceğini buldular. Metformin, beyindeki kök hücreleri aktive ederek çalışır; bu, kendini yenileyebilir ve zarar görmüş hücrelerin yerine koymak üzere farklı beyin hücrelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Erken yaşamda beyin hasarı, yaşam boyu bilişsel sorunlara yol açabileceğinden, araştırmacılar şimdi metforminin bilişsel iyileşmeyi de destekleyip desteklemediğini öğrenmek istedi.

Araştırmacılar yenidoğan farelerde inme başlattı, ardından hayvanlarda öğrenme ve hafızayı ölçen bir bulmaca kutusu testinde test edilmeden önce günlük metformin tedavisine başladı. Metformin beyindeki sinir kök hücreleri aktive etti  ve bilişsel iyileşmeyi destekledi. Ancak veriler beklenmedik bir şeyi de ortaya koydu. Metformin tüm hayvanları eşit şekilde etkilemedi. Sadece yetişkin kadınlarda işe yaradı. Bunun, kök hücrelerin bir şekilde metformine tepki verme kabiliyetini artıran kadın cinsiyet hormonu östradiolden kaynaklandığı tespit edildi. Tersine, erkeklik testosteron hormonu bu süreci engelliyor görünüyor..

Anahtar Kelimeler:

diyabet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA