Hastanelerde rehin bitti icra başladı
Fedayil Tanış, bisikletten düşerek kolunu kırdı. Tanış’a ameliyat olduğu Adana Devlet Hastanesi, 428 milyon lira fatura çıkardı
24 Ocak 2005 07:08 -
Bu parayı ödeyemeyen Tanış, kendisine uzatılan senedi imzalayarak hastaneden taburcu olabildi. Sosyal güvencesi olmayan Tanış’ın yeşil kartı, ameliyattan 3 ay sonra çıktığı için işine yaramadı. Ertan Korkmazer de ameliyat olduğu hastanede bir milyar 100 milyon liralık senedin altına imza attı. Korkmazer, 6 yıl önce iflas ederek kapattığı kasap dükkanından vergi borcu olduğu için yeşil kart da çıkartamıyor. Tanış ve Korkmazer’in imzaladıkları senetler için icra takibi başladı.

Daha bir yıl öncesine kadar parası olmadığı için hastanelerde yaşanan rehin kalma hadiselerinin önüne hükümetin yayımladığı genelgelerle geçildi. Ancak hiçbir sağlık güvencesi olmayan dargelirliler hastanede rehin kalmamak için önlerine konan evrakları imzalamanın bedelini icra takibi ile ödüyor. 2004 yılının ilk 10 ayında sadece Adana ve İzmir’de bakanlığa bağlı hastanelerde 4 bin 946 kişi hakkında icra takibi başlatıldı. İstanbul’da ise Kasım 2004 sonuna göre bin 480’i Şişli Etfal Hastanesi olmak üzere toplam 2 bin 690 dosya hastanelerden Maliye Bakanlığı’na intikal ettirildi.

Çözüm genel sağlık sigortası

Adana İl Sağlık Müdürü Serdar Mercan, bu sorunların genel sağlık sigortası uygulaması ile sona ereceğini söylüyor. Mercan, vatandaşın icralık olmasını, yeşil kart uygulamaları ve yeşil kart için yapılan başvuruların zamanında yapılmamasına bağlıyor. Hiçbir vatandaşa zorla imza attırılmadığını savunan Adana Devlet Hastanesi yetkilileri de sadece adreslerin alındığını, bundan sonraki işlemlerin ise kendilerine ait olmadığını belirtiyor. Türk Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Ethem Tunç ise “Başbakan ve Sağlık Bakanı insanların hastanelerde rehin alınmayacağını kamuoyuna açıklıyor. Hastaneler de ücreti olmayan insanlara bir evrak imzalatıyor. Evrakta yazılı bulunan masraflar icra yoluyla alınıyor.” diye konuştu. Hastanelerde rehin kalma olaylarına en büyük tepkiyi Başbakan Erdoğan göstermişti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise 3 Nisan 2004’te valiliklere gönderdiği genelgede hastanelerde hastaların rehin alınmamasını, parası olmayana senet imzalatılmamasını istemişti.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer