SSK’lı anne adayları doğumlarını özel hastanelerde yapabilecek
SSK’lı anne adayları sevk için uğraşmadan doğrudan SSK ile anlaşmalı özel hastanelerde çocuklarını dünyaya getirebilecek. Daha önce doğumlarını hasta yoğunluğu bulunan ortamlarda yapmak zorunda kalan anne adayları bu sürpriz çözümden çok memnun
25 Ocak 2005 -
SSK, hastanelerin özellikle kadın doğum kliniklerinde yaşanan yoğunluğa sürpriz bir çözüm buldu. SSK’lı anne adayları bundan böyle sevk dahi almadan tüm masrafları SSK tarafından karşılanmak üzere anlaşmalı özel hastanelerde doğum yapabilecek. SSK’lı hamile kadınlar gelişmeden son derece memnun. Önceki iki doğumunu İstanbul’daki bir SSK hastanesinde gerçekleştiren Huriye Çelebi, 3. bebeğini özel hastanede dünyaya getireceği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bir ay önce uygulamaya konulan mevzuata göre, SSK’lı anne adayları sevk için uğraşmadan doğrudan SSK ile anlaşmalı özel hastanelerde çocuklarını dünyaya getirebilecek. Bu yasal düzenleme çerçevesinde SSK ile ilk anlaşmayı Güngören Özel İlgi Hastanesi gerçekleştirdi. Bundan önceki durumlarda acil dışında SSK’lı anneler doğumlarını SSK’ya bağlı hastanelerde kalabalık ve hasta yoğunluğu bulunan ortamlarda yapmak zorunda kalıyordu. Uygulama için bir aydır SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü ile görüşmelerini sürdüren İlgi Hastanesi uygulamayı başlattı. Özel İlgi Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mithat Güran, hastane olarak SSK’lı anne adaylarına çocuklarını dünyaya getirmeleri için modern ve sağlıklı bir hizmet sunmaya hazır olduklarını belirtti. Halen SSK ile bazı alanlarda yaptıkları sözleşme kapsamında hasta kabul ettiklerini belirten Başhekim Güran, bu uygulamanın hamile hanımların çektiği eziyete son vereceğine inandığını söyledi. Beş SSK’lı hamilenin doğum için hastande bulunduğu bilgisini veren Güran, talebin çok yoğun olduğunu ve hastane telefonlarının kilitlendiğini dile getirdi. Güran, özellikle doğumu yakın olan kadınların hastaneyi tercih ettiğini anlatarak, günde en az 5 SSK’lı anne adayının hastaneye gelerek bilgi almak istediğini kaydetti.

3 hafta sonra doğum yapacak olan Huriye Çelebi, hamileliği süresince SSK’ya gittiğini; ancak muayene dahi olamadan geri döndüğünü belirtti. Çelebi sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşim bu konuyu bana anlatınca çok sevindim. Özel hastanede doğum yapacağım için hayal kurmaya başladım. Bu uygulamanın diğer özel hastanelerde de yaygınlaşmasını istiyoruz. Doğumun özel hastanede olması anne adaylarına güven veriyor.”


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Nurtenakman (Emekli)
01.12.2016 18:44:40
Ben nodil amaliyati olacağım çok korkuyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA