Seda hemşire tahliye edildi
Geçen yıl Dr. Siyami Ersek Hastanesi Kronik Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Şükrü Kaya Karaca'ya aşırı dozda potasyum enjekte ederek, ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 30 yıla kadar hapsi istenen hemşire Seda Yavuz, dünkü duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı
24 Şubat 2005 -
Geçen yıl Dr. Siyami Ersek Hastanesi Kronik Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Şükrü Kaya Karaca'ya aşırı dozda potasyum enjekte ederek, ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 30 yıla kadar hapsi istenen hemşire Seda Yavuz, dünkü duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada suçlamaları reddeden Yavuz, 'Ölen hastaya potasyum değil, serum fizyolojik enjekte ettim. Yargısız infaz kurbanı oldum' dedi.

'Öldürücü doz'

Adli Tıp'tan istenen otopsi raporunda Karaca'nın kanında bulunan 15.1 mmol'lük potasyumun, bir insanı öldürmeye yeteceği belirtildi. Polis ve savcılıktaki ifadelerini reddeden Yavuz, 'O gün 2 kritik hastamız, yaşamını yitirdi. Şükrü Kaya Karaca, kalbi durunca doktor müdahalesiyle yaşama döndürülmüştü. Hastaya ilaç akışındaki sorunu gidermek için serum fizyolojik enjekte ettim. Kesinlikle potasyum vermedim. Ancak hastanın tansiyonu düştü ve onu kaybettik. Kimseyi öldürmedim' diyerek tahliyesini istedi. Tanık hemşire Öznur Taş, 'Seda, beni görünce çöpe bir ampul atıp enjektörü cebine sakladı. Çöpte çok fazla atık olduğundan attığı ampulün ne olduğunu göremedim' diye konuştu. Hemşire arkadaşları ise Seda Yavuz'un bir hastayı bilinçli olarak öldüremeyeceğini söylediler.

Mahkemenin tahliye kararı üzerine 10 aydır tutuklu bulunan Seda Yavuz'un yakınları ve hemşire arkadaşları, sevinç gözyaşı döktü. Adliye dışında bekleyen Seda'nın kalp hastası annesi Ayret Yavuz, 'Ben iki yavrumu yetim büyüttüm. 10 aydır kabus yaşıyordum. Şimdi çok mutluyum. Adalet yerini bulacak' diye ağladı.

Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA