Yüksek lisans, doktora ne için yapılıyor? (2)
Yüksek lisans ve doktora ne için yapılıyor? Hayatı ertelemek için mi, yoksa akademik kariyer için mi? Dün bu konudaki tedirginlikleri dile getirmiştim. Müthiş sayıda geri dönüş oldu. Hem de dünyanın dört bir yanından-Abbas Güçlü'nün yazısı
02 Mart 2005 -
Yüksek lisans ve doktora ne için yapılıyor? Hayatı ertelemek için mi, yoksa akademik kariyer için mi? Dün bu konudaki tedirginlikleri dile getirmiştim. Müthiş sayıda geri dönüş oldu. Hem de dünyanın dört bir yanından.
Genel kanı; mevcut durumun, yazılanlardan, duyulanlardan, görünenlerden daha vahim olduğu yönünde. 60'a, 70'e, hatta bazı üniversitelerde 100 kişiye varan sınıf mevcutları, beni de şoke etmedi desem yalan olur. Lisans eğitiminde anladık ama yüksek lisans ve doktorada 100 kişilik sınıflar olur mu? Meğer oluyormuş.
Yayınsız, hele hele uluslararası yayınsız doktor unvanı verilir mi? Eğer burası Türkiye ise neden olmasın diyenler var. Bir öğretim üyesi, rektörlerin, YÖK üyelerinin ne kadar uluslararası yayını var ki doktora öğrencilerinin olsun diyor? Haksız da sayılmaz. Önceki ay yayımladığımız listeleri hatırladım da yüzüm kızardı...
Bu konuda çok sayıda mesaj geldi. Bu da gösteriyor ki bu konuya daha uzunca bir süre değinmemiz gerekiyor. Gelenlerin bir bölümünü sizlerle paylaşacağız. Ayrıntıya gireceğiz.
Elbette sadece olumsuz örnekleri sergilemeyeceğiz. Bu konuda atılan ciddi adımları da yine sizlerin dikkatine sunacağız.
Elimize ulaşan öylesi çarpıcı örnekler var ki bu konuya acilen el atılması gerektiği çok net ortaya çıkıyor. Her zaman olduğu gibi olup bitenleri yazıp bekleyeceğiz. İyileşme olduğunda alkışlayacağız. Sanki hiçbir şey olmamışçasına üç maymunu oynayanları da hiç yılmadan uyarmaya devam edeceğiz.
İngiltere'deki bilim insanlarımızdan, dünkü sözlerimize, alınanlar olmuş. Onun gerekçelerini de açıklayacağız. Bizim sözümüz, tabii ki işini ciddiyetle yapan üniversitelere değil, eğitimi ticarete dönüştürenlereydi. Yoksa İngiltere'nin dünya bilimine katkı sıralamasındaki yeri ortada.

YÖK yine abarttı
YÖK Başkanı Teziç, şaşırtıcı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Afla gelen öğrenciler yüzünden üniversiteye alınacak öğrenci sayısında ciddi bir düşüş olabilirmiş. Pes doğrusu. Bu sözleri sokaktaki bir vatandaş söylese şaşırmazdım ama YÖK Başkanı söyleyince donup kalıyorsunuz.
YÖK ve üniversiteler öğrenci affına karşı. Buna bir şey diyemem. Ama eğer, tek gerekçeleri üniversiteleri kalabalıklaştırma yönündeyse, vay halimize.
YÖK diyor ki, afla gelecek 210 bin öğrenci, üniversitelerdeki düzeni altüst eder, bunun için önümüzdeki öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına daha az öğrenci alınabilir. Pes doğrusu.
Onlara sormak gerekir, eğer bu öğrenciler atılmamış olsalardı, şimdi üniversitede olmayacaklar mıydı? Ya da şu sorunun cevabını verebilirler. Son beş yılda 210 bin öğrenci atıldı diye üniversitelere fazladan 210 bin öğrenci alındı mı?
Daha da önemlisi, YÖK kendisi açıkladı: Afla dönen öğrencilerden en fazla yüzde 3-5'i başarılı olup öğrenimine devam edebiliyor. Bu da demek ki hepsi hepsi 8-10 bin öğrenci söz konusu. Bu kadarcık rakam da üniversiteleri kilitleyecekse pes doğrusu!..
Cumhurbaşkanı Sezer, öğrenci affı yasasını henüz imzalamış değil. Veto eder diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bekleyip göreceğiz. Sezer'in yasaları onaylamak ya da geri çevirmek için 15 günlük inceleme süresi bulunuyor. Sürenin dolmasına daha bir hafta var...
Özetin özeti: Şeffaflık her zaman için iyidir. Kalitenin düşmesine elbette herkes karşı çıkmalı. İlle de kalite diyen YÖK'ün, yüksek lisans ve doktora eğitimiyle uluslararası yayını olup olmayan akademisyenleri mercek altına yatırması, samimiyetinin bir kanıtı olacaktır.

Abbas Güçlü-Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) üç harfli (op)
04.11.2013 09:21:50
Sevgili azer kardeşim, burası çıkmak isteyenin bacağına yapışılıp geri indirildiği, cehennemdeki ateşli azap kuyusudur.
Burada hiçbir doktordan hiçbirine bir yarar sağlanmamıştır bugüne kadar.
Burası yarı tanrı yarı kurtlar sofrası.
Sormak için frmtr.com gibi bir forumu öneririm.
Oralarda yorum yapan taze fidan kardeşler eminim yardımcı olacaklardır.
Sevgili kardeşim, Atatürk de kendini bize emanet etti, 57'sinde gitti dağ gibi adam; sen sen ol Türk doktorlarının söylediğinin tersini yap.
People
2
2) Zalxa (jinekoloq)
03.11.2013 20:00:48
Salam,
Ben Bakidan, azeriyem.
Ben sizde her hangi bir oyretim kursu keçe bileremmi?
Kendim 8 yıldır jinekoıoq oıarak çalışıram.
Çox sağ olun!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA