Üniversitenin yüksek lisans sınavındaki torpili noterle belgeledi
19 Mayıs Üniversitesi’ndeki yüksek lisans sınavında torpil ihbarı alan bir gazeteci, iddiayı belgelemek için sınavdan dört gün önce olayın piyesini yazıp notere onaylattı; iddia ettiği iki öğrenci de kazandı
26 Şubat 2005 -
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi son günlerde bir yerel gazeteciyi konuşuyor. Murat Seçkin’i meşhur eden olayın ilginç bir hikayesi var. Her şey Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün 7 Şubat’ta yüksek lisans için sözlü sınav yapacağını duyurması ile başlıyor. Bölüme alınacak üç öğrenciden ikisinin sınavdan önce belirlendiği ileri sürülüyor. Bu kişilerden biri üniversitenin genel sekreteri Nazım Alkan’ın oğlu Bora diğeri ise Esra Derle isimli öğrenci. Söz konusu iddialar Samsun’da çeşitli gazetelerde görev yapan Murat Seçkin’i harekete geçirmiş. Elindeki bilgileri alıp iki ayrı notere gitmiş. Ancak ‘iddialar suç duyurusu niteliği taşıyor’ gerekçesiyle onaylatma şansı bulamamış. Bunun üzerine ilginç bir yöntem deneyen gazeteci, iddiaları bir tiyatro oyunu gibi senaryolaştırmış. Unvanları ve isimleri aynen yazmış. Samsun İkinci Noterliği’ne de, 3 Şubat 2005 tarih ve 02322 numarayla piyesi tasdik etmek kalmış. Sözlü sınavdan dört gün önce 75 milyon lira harcayarak eline belgesini alan Murat Seçkin, sonuçların açıklanmasını beklemeye başlamış. Senaryodaki her şey olduğu gibi çıkmış. Gazeteci şimdi sınavın iptali için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Üniversitenin genel sekreteri Nazım Alkan, iddiaları reddediyor ve “Oğlumun puanı yüksekti. Sınavı hakkıyla kazandı.” diyor. Rektör Yardımcısı Ertuğrul Bayraktar ise 3 kişilik jürinin sınavdaki payının yüzde 20 olduğunu, bu sebeple de torpil yapılamayaca-ğını savunuyor.

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ndeki torpil iddiasını senaryolaştırarak notere onaylatan gazeteci Murat Seçkin, bütün sınavların incelenmesi gerektiğine inanıyor. Tarih bölümünü derece alarak bitiren öğrencilerin sınavı kazanamadığının altını çizen Seçkin, “Sözlü olarak yapıldığı için sınava ilişkin yazılı bir belge yok. Dolayısıyla yetkililer aksini iddia edeceklerdir.” diyor. 15 kişinin sınava formalite icabı alındığını ileri süren Seçkin, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağını dile getiriyor.

16 öğrencinin katıldığı tarih bölümü yüksek lisans sınavının komisyon başkanlığını Rektör Yardımcısı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Ertuğrul Bayraktar yaptı. Sınavın puanlama sistemine göre 3 jürinin huzurunda gerçekleştiğine işaret eden Bayraktar, iddialarla ilgili şu açıklamada bulundu: “Sınavda jürinin payı yüzde 20'dir. Geri kalan kısmın yüzde 50'si öğrencinin LES puanı, yüzde 30'u ise okul başarı notudur. Yani öğrenci yüzde 80 hazır puanla sınava girer. Belgelerinin aslı ve noter tasdiki bizde mevcuttur. Kimsenin bu jürilere müdahale etme hakkı yoktur. Etmemiştir de zaten. Sınavlarda bir kimsenin yakını diye ayrı bir değerlendirme yapılamaz. Bu olay bir spekülasyondan ibarettir.”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde, yargı kararlarına uyulmadığı ve akraba kadrolaşmasına gidildiği yönündeki iddialar daha önce de gündeme gelmişti. Üniversite hakkında atamalar için özel jüriler oluşturulduğu, bazı yöneticilerin yakınlarının kadroya alındığı iddialarını Zaman, 27 Ocak 2004'te ‘11 üniversiteye yolsuzluk gölgesi düştü' manşet haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. Söz konusu iddiaların incelenmesi amacıyla AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir başta olmak üzere 40 milletvekili Meclis'e önerge vermişti.

İşte üniversitedeki torpilin piyesi

Gazeteci Murat Seçkin'in 3 Şubat 2005'te, 02322 numarayla Samsun İkinci Noterliği'ne onaylattırdığı ve torpil yapılacak isimlerin bulunduğu piyesin üçüncü bölümü şöyle:

Okulda bahçede

Özgür: OMÜ'de tarih bölümünün yapacağı yüksek lisans sınavı ne zaman?

Murat: 7 Şubat 2005'te

Özgür: Kaç kişi başvurmuş?

Murat: 10 ya da 15 kişi... Ama yalandan giriyorlar...

Özgür: Neden?

Murat: Alınacak üç kişiden ikisi daha şimdiden belli.

Özgür: Kimler alınacak ki?

Murat: Nazım Alkan'ın oğlu Bora Alkan bir de Esra Derle kesin kazanır. Sınava formalite icabı giriyorlar.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA