Hastanelerini devreden SSK çalışacak bina bulamıyor
Türkiye genelinde yüzlerce tesisini Sağlık Bakanlığı’na devreden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), fizikî mekan sıkıntısı çekmeye başladı. Kurum yetkilileri sigortacılık hizmetleri ve fatura incelemeleri için pek çok ilde bina bulamıyor
28 Şubat 2005 -
Türkiye genelinde yüzlerce tesisini Sağlık Bakanlığı’na devreden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), fizikî mekan sıkıntısı çekmeye başladı. Kurum yetkilileri sigortacılık hizmetleri ve fatura incelemeleri için pek çok ilde bina bulamıyor. Hastanelerin devri ve serbest eczane uygulamasıyla birkaç hafta içinde SSK’ya milyonlarca fatura ve reçete gelmesi beklenirken, bunların inceleme ve tahakkuk işlemlerini yürütecek komisyon ve birimler henüz oluşturulmadı.

Bu yüzden fatura geri ödemelerinde aksama yaşanabileceği belirtiliyor. SSK yönetimi mekan sorununu çözmek için Sağlık Bakanlığı’na başvurarak bina istedi.

21 Şubat 2005’te başlayan yeni uygulamayla SSK, sağlık hizmeti sunumundan tamamen çekildi. Artık SSK’lı vatandaşlar sağlık hizmetini tümüyle devlet hastanelerinden alıyor, ilaçlarını da özel eczanelerden temin ediyor. Uygulamaya göre hastaneler baktıkları hastaların faturalarını, eczaneler de verdikleri reçeteleri SSK’ya gönderecek.

Ortalama her SSK’lının yılda 3 kez hastaneye gittiği ve ilaç aldığı düşünüldüğünde bir yılda 200 milyon adede yakın fatura ve reçete oluşacak. Tahlil ve tetkikler de dahil edildiğinde bu rakam daha da artacak. SSK, suiistimallere karşı bu belgeleri tek tek inceledikten sonra ödeyecek. Bu amaçla 15 ilde ‘inceleme birimlerinin’ kurulması gerekiyor. Ancak birimler ve komisyonlar henüz oluşturulamadı. Önümüzdeki haftalarda SSK’ya hastane ve eczanelerden milyonlarca fatura ve reçete akmaya başlayacak. Bir an önce komisyonlar çalışmaya başlamazsa geri ödemelerde sıkıntı yaşanabileceği ifade ediliyor.

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, inceleme komisyonları için fizikî mekan bulamadıklarını söyledi. Fatura incelemelerini Ankara, İstanbul ve İzmir gibi bazı büyük şehirlerde mevcut binalarında yapabileceklerini dile getiren Karahan, “Diğer illerde yer bulamıyoruz. Sağlık Bakanlığı, devraldığı tesislerden bazılarını inceleme komisyonlarına ayırırsa sorun çözülür.” dedi. Karahan, eczacılarla yaptıkları protokol gereğince faturaların zamanında incelenmese bile tutarın yüzde 90’ını avans olarak ödemek zorunda olduklarını kaydetti. Böylece inceleme komisyonu kurulamaması nedeniyle ciddi bir geri ödeme sorununun yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

SSK, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Konya, Antalya, Adana, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep ve Samsun’da inceleme birimleri kurmayı düşünüyor. SSK, şimdiye kadar ortak kullanım protokolü çerçevesinde devlet hastanelerinden gelen faturaları, illerdeki kurum hastanelerinde denetliyordu.

Öte yandan SSK’nın hastaneleri ve sağlık birimlerinde çalışan 54 bin personelinden yaklaşık 50 bini Sağlık Bakanlığı’na geçti. 4 bin kadarı da kendi istekleriyle SSK’da kaldı. Bunun 2 binini hekimler, 700’ünü eczacılar, kalanını da diş hekimleri, hemşireler, sağlık memurları ve idari görevliler oluşturuyor. SSK’da kalmayı tercih eden personel, inceleme birimlerinde görev yapacak.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) yusuf ÇİÇEK (REKLAM ve TASARIM)
17.04.2014 01:50:16
Tüm sağlık personeli başta beni ameliyat eden Uzm. Dr. Can DEMİRÇAY ve ekibi olmak üzere tek tek teşekkür ediyorum,hastaların tedavisi için tüm çaba ve gayratleri,özverili ve samimi davranışları için hepsine minnettarım,ALLAH sizden razı olsun ve yardımcınız olsun,ALLAH sizleri başımızdan eksik etmesin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA