ATO: Amaç sağlığı özelleştirmek
Ankara Tabib Odası (ATO) Başkanı Ali Gököz, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin özelleştirilmenin altyapı hazırlığı olduğunu ileri sürerken, hükümetin bu işlemi gizli gizli yürüttüğünü söyledi
24 Şubat 2005 -
Ankara Tabib Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gököz ile Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Atalay, düzenledikleri basın toplantısında SSK hastanelerinin devri ve SSK’lıların serbest eczaneden ilaç almasını değerlendirdi. Sağlıkta gerçekleştirilen tüm değişimlerin özelleştirmenin altyapı çalışmaları olduğunu ifade eden Gököz, "Devir sağlık birimlerinin özel şirketlere ve vakıflara verme hazırlığıdır. AKP özelleştirme çalışmalarını tamamladı, ancak sağlığı özelleştireceğini açıkça söylemiyor" dedi. Hazırlanan Genel Sağlık Sigortası’nın da IMF ve Dünya Bankası’nın isteğiyle yürütüldüğünü ve sağlığın ticarileştirilmesini öngördüğünü kaydeden Gököz, sağlık çalışanları olarak buna izin vermeyeceklerini kaydetti.

Atalay ise, SSK hastanelerinin devri ile halkın kuyruk çilesinin arttığını belirtirken, söz konusu devri halkın değil TÜSİAD, ilaç tekelleri ve özel hastanelerin istediğini ifade etti. Sağlığın bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Atalay, sağlık hizmeti almak için nüfus cüzdanın yeterli olması gerektiğini söyledi. Atalay, Genel Sağlık Sigortası ile insan sağlığına kasko modeli getirileceğini ileri sürerken, "Ne kadar hastalanırsanız o kadar çok prim ödeyeceksiniz, priminiz ödenmemişse sağlık hizmeti alamayacaksınız. Sağlık insan hakkıdır, parası olana sağlık anlayışı yanlıştır" diye konuştu.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA