Doktor-hasta sırrında cinayet!
Bir psikiyatristin cinayeti itiraf eden hastasını ihbar etmesi 'doktor-hasta sırrı' tartışmasını başlattı.
13 Ocak 2005 -
Bir psikiyatristin cinayeti itiraf eden hastasını ihbar etmesi 'doktor-hasta sırrı' tartışmasını başlattı.

Bir doktor, kendisine özel hayatını açan hastasını hangi durumlarda polise ihbar etmeli?.. Tartışmayı başlatan olay, Adana'da mühendis Ejder Boyar'ın 'birlikte yaşadığı' erkek manken Ömer Çoban'ı öldürmesi oldu.

CESET İHBARLA BULUNDU
Boyar suçunu psikiyatristine itiraf etti. Doktoru da polise şikâyette bulununca zanlı tutuklandı. Bazı uzmanlar "Cinayet vakalarında doktor-hasta gizliliği kalkar" derken, bazıları "Polise bildirme zorunlu değil" dedi.Cinayeti psikiyatrist çözdü

M. Ejder Boyar eşcinsel partnerini öldürdüğünü psikiyatriste itiraf edince polisi karşısında buldu. Olay, mahremiyet tartışması yarattı.

Köy Hizmetleri'nde görev yapan inşaat mühendisi Mikail Ejder Boyar'ın (45) psikolojik tedavi gördüğü Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Psikiyatrist Doktor Bülent Demirbek'e "Adam öldürdüm" demesi bir cinayeti ortaya çıkardı. Duydukları karşısında şaşkına dönen doktorun ihbarı ile polis ekipleri hastaneye gelerek Boyar'ın ifadesini aldı. Mühendisi de alarak, cinayeti işlediğini belirttiği eve giden polis, Boyar'ın yanında anahtar olmadığını söylemesi üzerine kapıyı çilingire açtırdı. İçeriye giren polis salonda başına siyah poşet geçirilmiş ve çırılçıplak halde kafasından ve göğsünden kurşunlanmış bir erkek cesediyle karşılaştı. Yapılan araştırmada cesedin 2004 yılında Adana'da düzenlenen Çukurova Best Model Mankenlik Yarışması'nda üçüncü ve aynı yıl İstanbul'da yapılan Best Model Of Turkey Yarışması'nda 16'ncı olan manken Ömer Çoban'a (19) ait olduğu belirlendi. Katil zanlısı Boyar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay yerinde yapılan incelemede 9 adet 9 mm çapında boş kovan, 7 adet mermi çekirdeği, 1 adet şarjör ile kapalı beton bölme içerisine kağıda sarılmış video kaseti bulundu. Olayda kullanılan silahın katil zanlısının eniştesi Yüksek Eker'e ait olduğu belirtildi.

'ÖNCE ŞAKA YAPIYOR SANDIM'
Katil zanlısı mühendisin cinayeti psikiyatristine söylemesi ve doktorun da bunu polise bildirmesi, doktor- hasta mahremiyetinin sınırı tartışması yarattı. Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Dr. Bülent Demirbek, meslek etiğine aykırı bir davranış yapmadığını, hastanın "iki uçlu manik" hastası olduğunu belirterek şunları söyledi: "Kendisi benim hastam değildi. Daha önce hastanemizde tedavi gören bir hasta olduğunu raporlara bakınca öğrendim. Bir cinayet işlediğini söylediğinde şaka yaptığını sandım. Akıl ve ruh hali yerinde bir hastaydı. Tam konuştuğumuz sırada bir telefon geldi. Telefonu bana uzattı, karşıdan bir bayan sesi 'O çocuğu getireceksin' dediği an şarj bitti. O an işin ciddi olduğunu anladım. Hemen personeli çağırdım ve kendisini servise götürüp muhafaza altına aldım. Daha sonra polisi aradım ve olayı anlattım. Eğer hastanın gerçekten akli dengesi yerinde olmamış olsaydı kesinlikle polislere teslim etmezdim. Eğer hasta alkol bağımlısı olmuş olsaydı ve ben de polise bilgi verseydim bu meslek etiğine aykırı olurdu."

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA