Hastane devrinden mal kaçırma telaşı
İller Bankası Ankara'daki sağlık merkezinde bulunan ekipmanı Sağlık Bakanlığı'na devretmekten kurtulmanın yollarını arıyor
17 Şubat 2005 -
İller Bankası Ankara'daki sağlık merkezinde bulunan ekipmanı Sağlık Bakanlığı'na devretmekten kurtulmanın yollarını arıyor.

Başta SSK olmak üzere kamudaki sağlık birimlerinin bakanlığa devri öncesinde İller Bankası tıbbi cihazlarını depoya kaldırdı

SSK ile birlikte tüm kamu kuruluşlarının hastane ve dispanserleriyle tüm sağlık birimlerinin Sağlık Bakanlığına devredilmesine ilişkin yasa, kimi devlet kuruluşlarını 'mallarını kurtarma' telaşına itti. Bu çerçevede İller Bankası Genel Müdürlüğü de, sahip olduğu Sağlık Merkezi'nin tabelasını söktü, taşınmazları depoya kaldırdı, binayı kurtarmak için de bazı katlara idari birimler yerleştirdi.


SSK hastaneleriyle kamu kurumlarının sağlık merkezlerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasa, personelin yanı sıra, ekipmanların ve taşınmazların da el değiştirmesini öngörüyor. Yasa binaların bir kısmında hizmet veriliyorsa tümünün değil bir bölümünün kat irtifak hakkı kurularak bakanlığa devredilmesine hükmediyor.
Cumhurbaşkanlığı, yüksek mahkemeler, Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT, üniversiteler, yerel yönetimleri ve mazbut vakıfları kapsam dışında bırakan yasa uyarınca; personel, ekipman, taşıt ve binaların devri için komisyonlar oluşturuldu. Komisyonlar çalışmaya başlamadan önce kamu kuruluşları öncelikle binalarını ve ekipmanlarını kurtarmak için şimdiden arayışa girdi.


İller Bankası Genel Müdürlüğü de, 1988 yılında kurum tabipliğinden dört katlı sağlık merkezi haline getirdiği Opera Meydanı'ndaki binasını kurtarmak için operasyona girişti. Binanın tümünü değil bir katını Sağlık Bakanlığı'na vermeyi planlayan genel müdürlük binanın kapısındaki 'Sağlık Merkezi' yazılı tabelayı sökerek yerine 'İller Bankası Ek Bina' yazılı yeni bir tabela astı. Röntgen, biyokimya laboratuvarı, diş hekimliği ünitelerinin bulunduğu katlar yeniden düzenlendi. Kimi üniteler kapatıldı ve ekipmanlar depoya kaldırıldı. Boşaltılan katlara ise idari birimler yerleştirildi.

Tabelalar değişiyor
Yasa uyarınca Sağlık Bakanlığı'na devredilecek hastane ve dispanserler de belirlendi ve bunlar için yeni isim saptandı. Hastanelerin tabelaları hafta sonunda değiştirilecek ve yeni isimleriyle hizmet vermeye devam edecek.

Radikal 17.02.2005

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA