80 kuruşluk katkı payı, emekli SSK’lının maaşından kesilerek, çalışan SSK’lıya ise pul verilerek çözülecek
SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Ortak Hizmet Protokolü hazırladıklarını belirtirken, bunun kuyruklara neden olan bazı bürokratik işlemler ve kırtasiyeyi azaltacağını söyledi
25 Şubat 2005 -
Hastanelerde uzun kuyruklara neden olan 80 kuruşluk katkı payı, emekli SSK’lının maaşından kesilerek, çalışan SSK’lıya ise pul verilerek çözülecek.


SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Ortak Hizmet Protokolü hazırladıklarını belirtirken, bunun kuyruklara neden olan bazı bürokratik işlemler ve kırtasiyeyi azaltacağını söyledi.
PULLA MUAYENE DÖNEMİ

Karahan’ın verdiği bilgiye göre, SSK’lı hastadan alınan 80 kuruşluk katkı payı, emekli SSK’lının maaşından kesilecek. Böylece emekli SSK’lı herhangi bir kuyruğa girmeden ya da parayı ödediğine dair belge almadan muayene olabilecek.

Çalışan SSK’lı ise SSK Sağlık İşleri İl müdürlüğü veya sigorta müdürlüklerinden 80 kuruş değerinde pul alacak, hasta bir defada çok sayıda pul alabilecek. Böylece hasta her hastaneye gittiğinde 80 kuruş ödemek için kuyruğa girmeyecek, elindeki pulu verince muayene ücreti tahsil edilmiş sayılacak, hasta muayenesini olabilecek.


Karahan, ilaç reçetelerinde doktor imza ve kaşesi dışında mühür ve onay işleminin de artık yer almayacağını bildirdi.

İLAÇTAKİ SIKINTI TELEKOMDAN KAYNAKLI

Karahan, SSK’lıların serbest eczanelerdeki ilaç alma sıkıntısını da gidermek için provizyon sistemini güçlendirdiklerini bildirirken, "Ancak, arkadaşlar Telekom’a gittiklerinde sorunun bizden kaynaklanmadığını gördüler. Sorunun kaynağı Telekom hatlarındaki sıkıntı. Bizim sistemimiz saniyede 34 reçeteyi provize (sorgulama) edecek yeterlilikte" dedi.

REÇETE BEDELLERİNİN YÜZDE 90’I AVANS OLARAK ÖDENECEK

Karahan, eczanelerin geri ödemelerde sıkıntı yaşanacağı gibi bir düşüncesinin olmaması gerektiğini vurgularken, protokole göre, eczanelere ilaç bedelinin yüzde 90’ını avans olarak ödeyeceklerini söyledi.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Devran Cengiz (Fizyoterapist)
30.08.2014 20:21:43
merhabalar babamda kalpteki kapaklarda kireçlenme var ve kalbin %80 oranında işlev yitirmiş acaba hastanenizde bu tip rahatsızlığa sahip hastaları ameliyat eden doktorlar mevcut mu?cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA