İşte yılın doktorları! Sedye üzerinde kalp masajı yapan doktor da ödül aldı!
Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, alanlarındaki çalışmaları nedeniyle topluma örnek olan hekimler ödüle layık görüldü.
İşte yılın doktorları! Sedye üzerinde kalp masajı yapan doktor da ödül aldı!

Ödül alan hekimler arasında Bursa'da acil servise gelen hastaya sedyeye çıkarak yaptığı kalp masajıyla hayata dönmesini sağlayan Acil Servis Uzmanı Hüseyin Yenice de vardı

14 Mart 2018 -

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri dolayısıyla düzenlenen programda, 81 ilden gelen çeşitli kademelerde görev yapan 162 sağlık çalışanı, ödüllerini Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın elinden aldı.

Ödül alan hekimler arasında Bursa'da acil servise gelen hastaya sedyeye çıkarak yaptığı kalp masajıyla hayata dönmesini sağlayan Acil Servis Uzmanı Hüseyin Yenice, doğum yapmak üzere olan eşinin ambulansa binmesine izin vermediği kişiyi ikna eden Aile Hekimi Volkan Aktemur ve Ordu'da 5 ilçenin tek çocuk hekimi olarak görev yapan Ayşe İrem Sofuoğlu da yer aldı.

Ödülünü aldıktan sonra AA muhabirine açıklamada bulunan Bursa Devlet Hastanesi Acil Uzmanı Hüseyin Yenice, sedyenin üzerine çıktığı ve kalp masajı yaptığı o anların ani bir refleks olduğunu ifade etti. Hüseyin Yenice, "İzlediğimde ben de çok şaşırdım. Yapmam gerekendi ve iyi ki de yapmışım. O hastanın ailesiyle bana daha sonra teşekküre gelmesi, ailesinin ağlaması beni daha çok duygulandırdı. Hayata geri dönen hastamız, hayatının ikinci baharını yaşadığını ve bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ettiğini iletti. Bu bana çok mutluluk verdi. Biz insanın yaşaması için elimizden gelen gayreti yapmaya devam edeceğiz. Mesleğimi seviyorum. İyi ki de doktor olmuşum." dedi.

Hastanın delici kesici bir aletle kalbine çok yakın bir yerden yaralandığını anlatan Yenice, "Bu olay aslında sağlık sistemimizin de ne kadar hızlı olduğunu da gösteriyor. Hasta bıçaklandığında ambulans olay yerine çok hızlı gidiyor ve hastaneye geliyor. Hastaneye geldiğinde biz de hemen müdahale ettik." ifadesini kullandı.

Acil serviste görev yapan doktor Yenice, toplumda geniş yankı uyandıran görüntülerine ilişkin, "Ondan sonra yine kalp masajı yaptık, hastalarımızı yine hayata döndürmeye devam ettik. Daha önce de defalarca yaptığımız şeylerdir. Bir acil uzmanıysanız mutlaka ya sedyenin üzerinde ya da başka bir yerde mutlaka yapmıştır. Değişen çok birşey yok. İyi ki doktorum." dedi.

- Eşinin evde doğum yapmasında ısrar eden kişiyi ikna etti

Ardahan'ın Göle ilçesinde 4 yıldır aile hekimi olarak görev yapan Volkan Aktemur ise doğum sancıları başlayan bir anne adayının eşi tarafından ambulansa bindirilmemesi ve evde doğum yapmasında ısrar etmesi üzerine gece 02.30'da kendi aracıyla köye giderek aileyi ikna etti.

Doktor Aktemur, yaşadığı o anları şöyle anlattı:

"Ardanan'da kış çok uzun sürüyor. Köy yolları kapanıyor, vatandaşın sağlığa ulaşımı zor. Bizler de özellikle birinci basamak hekimleri olarak hastalara, köylerinde, evlerinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Doğum sancıları başlayan gebemiz, hastaneye gitmek için 112 ambulansını çağırmıştı. Eşi buna pek müsade etmiyor, evde doğum yapmasını istiyordu. Gece 02.30'da kendi aracımla köye gittim. Eşiyle konuştuk, kendisini ikna ettik. Ambulansla hastaneye naklini sağlayabildik. Bölgede işimiz çok zor ama il sağlık müdürlüğümüzden çok destek alıyoruz. Kurumun bütün olanaklarını hastalara yardımcı olabilmemiz için bize sağlıyorlar. Ambulansla hastaneye gitmeseydi birtakım komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirdi. Bebeği ya da anneyi kaybedebilirdik. Şükürler olsun, sağlıklı bir doğum gerçekleşti."

- 5 ilçenin tek çocuk hekimi olarak görev yapıyor

Ordu Gölköy Devlet Hastanesinde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak çalışan Ayşe İrem Sofuoğlu ise güçlendirilmiş bölge hastanesi konumundaki hastanede, göreve başladığı günden itibaren 5 ilçenin tek çocuk hekimi olarak görev yapıyor.

Sofuoğlu, çocuk uzmanı olarak atandığı Ordu'nun Gölköy ilçesinde 14 aydır görev yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

"Çevre ilçelerde de çocuk uzmanı olmadığı için 5 tane ilçenin hekimi olarak görev yapıyorum. Tek olduğumuz için gece gündüz nöbet tutuyorum. O nedenle gerçekten çok fedakarlık isteyen ama işimi çok severek yaptığım için memnun olduğum bir görev. Çok mutluyum. Günde 80'in üzerinde hasta bakıyorum. İyi ki doktor olmuşum ve iyi ki çocuk doktoru olmuşum. Ben tıp fakültesine girmeden önce çocuk doktoru olmaya karar vermiştim. Çok mutluyum, iyileşip bana geldiklerinde dünyalar benim oluyor. Resimlerini yapıyorlar bende duvarıma asıyorum. Odam onların resimleriyle dolu."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
23.03.2018 12:24:52
Günün Menüsü ::: Sedye Üzerinde Kalp Masajı , Ekmek arası Et Döner , tavuk Döner , Fırında Makarna , Varilde Tavuk , Tuzda Tavuk , Odun ateşinde Et Döneri , Bruksel Lahanası , Ve spesiyal Olarak da Tütün Experi Ahmet Maranki Tarzı Kozmik Salata...

Çaylar Şirketten...

Havada Bulut , Sen bunu Unut..
People
16
2) Doktor doktor (Doktor)
17.03.2018 09:00:52
sedyedarrest olan hastaya herkes sedyede masaj yapiyo ki
People
19
3) ismail yetenek (dr)
17.03.2018 07:25:52
Sedye üzerinde kalp masajı yapmanın neresi ayrıcalık..Halı üzerinde yapcak değildi ya..
People
24
4) Ayşe Gürel (Doktor)
15.03.2018 10:45:29
Başımıza gelse çoğumuzun yapacağı şeyler bunlar. Aslında sahada veya merkezde fedakarlikla görev yapan her hekim yılın hekimidir. Yeter ki bu fırsatları kaçırmasınlar.
People
15
5) dr (acilde)
14.03.2018 22:52:20
ACİL PRATİSYEN HEKİMİ HER GÜN ŞİDDETE UĞRAMAKTADIR.HEKİMLER PERİŞAN HALDEDİR.REKLAM KOKAN HAREKETLERLE GÜNDEM DEĞİŞTİRİLİYOR.GERÇEKLER BÖYLE DEĞİL.ACİL DOKTORU İZİN BİLE ALAMAMAKTADIR.PAZAR GECESİ TUTTUĞUMUZ NÖBET NORMAL MESAİ GİBİ OLUR MU? İNSANLIK NEREDE KALDI.????
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN