6 doktora cezaya onay
Bir hükümlünün Korsakoff hastalığına yakalandığı ve cezasının infazının ertelenmesi yolunda rapor hazırlayan 6 doktor, bir ay meslekten men edildi
30 Ocak 2005 -
Bir hükümlünün Korsakoff hastalığına yakalandığı ve cezasının infazının ertelenmesi yolunda rapor hazırlayan 6 doktor, bir ay meslekten men edildi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Onur Kurulu, açlık grevi nedeniyle Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanan hükümlü Bekir Balyemez hakkında gerçeğe aykırı rapor düzenledikleri gerekçesiyle İstanbul Adli Tıp'ta görevli 6 doktora verilen cezayı onadı.


İstanbul Adli Tıp 3. İhtisas Dairesi'nde görevli doktorlar Nur Birgen, Oktan Aktürk, Ömer Can Gökdoğan, Erbil Gözükırmızı, Cemal Yalçın Ergezer ve Esin Öztürk, 14 Ocak 2002'de muayene ettikleri Balyemez'in Korsakoff'a yakalandığını belirterek, geçici olarak 6 aylığına cezasının infazının ertelenmesine karar verdi. Karar, 10 Temmuz ve 9 Aralık 2002'deki muayeneleri sonucu hastalığının devam ettiği belirtilerek uzatıldı. Balyemez, ilk muayenesinden 21 ay sonra, 8 Ekim 2003'te süre uzatımı için yeniden muayene edildi. Ancak daire, bu kez önceki görüşlerini değiştirdi.


Balyemez'in beyin hasarının onarımının hastalığa yakalandıktan sonraki 6 ay içinde olanaklı olduğunu belirten daire, süre uzatımı koşullarının ortadan kalktığına karar verdi. Balyemez de, AİHM'ye başvurdu. AİHM, hastalığına ilişkin bağımsız bir sağlık kuruluşundan rapor alınacağı tarihe kadar cezaevine konulmaması gerektiğini bildirdi.


Avukatlar, doktorları İstanbul Tabip Odası'na şikâyet etti. Tabip Odası da, doktorları bir ay süreyle meslekten men etti. Dosya TTB Onur Kurulu kararıyla kesinleşti.


Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA