Doktorun elini bağlayan yasa
"Çocuklar üzerinde bilimsel deney hiçbir surette yapılamaz" maddesi nisanda yürürlüğe giriyor. Doktorlar endişeli: İfade açık değil, muayene bile yapamayız
16 Şubat 2005 -
Ailelere kötü haber! Yeni TCK'daki bir madde yüzünden hapis cezasından korkan doktorlar 1 Nisan sonrası çocuğunuzu tedavi etmeyebilir.

SORUN 'HİÇBİR' İFADESİ
Çocuklar üzerinde deney 'hiçbir' surette yapılamaz... 1 Nisan'da yürürlüğe girecek TCK'daki bu ifade doktorları ayağa kaldırdı. Çocuklara yapılacak bir tedavi 'deney' kapsamına sokulursa doktor hapse girebilir.

'KİM KABUL EDER?'
Hukukçular da uyarıyor: Hekimler çalışmaktan korkar. Hiçbiri 'hapis' riskini alıp araştırma yapmaz. Anayasa'ya aykırı olan bu madde hemen değişmeli.
Doktorun elini bağlayan yasa

"Çocuklar üzerinde bilimsel deney hiçbir surette yapılamaz" maddesi nisanda yürürlüğe giriyor. Doktorlar endişeli: İfade açık değil, muayene bile yapamayız.

Nisanda yürürlüğe girecek olan Türk Ceza Kanunu'nun "Çocuklar üzerinde bilimsel deney hiçbir surette yapılamaz" maddesi hukukçular ve doktorları ayağa kaldırdı. Doktorlar, bu maddenin çocuklarda yapılacak her türlü bilimsel çalışmayı ve çocuk sağlığı konusunda sağlanabilecek gelişmeleri engelleyebileceğine dikkat çekti. Bu maddenin bilimsel araştırmaların önünü kestiği de belirtildi. Yasa maddesinin açık bir şekilde ifade edilmediği görüşünde birleşen doktorlar ve hukukçular yeni bir cerrahi yöntemin denenmesinin yanı sıra boy ölçmek, idrar veya kan üzerinde ilaç veya başka araştırmalar yapmanın da bilimsel deney kapsamına girdiğini söylediler.

DİŞ HEKİMLERİ FARK ETTİ
Daha önce üniversitelerin Etik Kurulları'nın verdiği izin çerçevesinde yapılan bilimsel araştırmaların önü, TCK'nın 90'ıncı maddesinin üçüncü fıkrasıyla kesildi. Öyle ki, Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Dekan Yardımcıları CHPli Meclis Başkanvekili Yılmaz Ateş'i ziyaret ederek, maddenin bu şekilde yürürlüğe girmesi halinde 18 yaşından küçük çocuklara yeni bir yöntemle diş protezi bile yapamayacaklarını çünkü diş protezinin uyup uymadığı konusunda yapılan çalışmaların da deney sayılabileceğini söylediler.

SİYASİLER: DEĞİŞMELİ
Bu arada TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Cevdet Erdöl ise bu maddenin mutlak surette değişmesi gerektiğini savunarak bir yasa teklifi hazırladı. Erdöl bu teklifi Adalet Bakanlığı'na sunduklarını belirterek, bu maddenin 1 Nisana kadar değişmesi için ellerinden gelecek her şeyi yapacaklarını söyledi. Erdöl, "Genel Kurul'da bu maddenin neler getireceğinin ayrıntıları bilinmediği için çocukları korumaya yönelik bir madde olarak kabul edilmiştir diye düşünüyorum. Ama bu madde bu şekilde kalırsa çocuk kardiyolojisinden çocuk dahiliyesine kadar çocuk uzmanları tez verip uzman olamaz. Maddenin değişmesi şart" diye konuştu.

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA