Bağ-Kur'da sağlık harcamalarının kontrolü yapılmıyor
YDK’nın raporunda, sağlık harcamalarında kontrolün yapılamadığı ortaya çıktı. Personel yetersizliği nedeniyle harcamaların denetlenememesi sonucunda faturalar kabarıyor
31 Ocak 2005 -
BAĞ-KUR’DA, sağlık harcamalarının kontrolü personel eksikliği nedeniyle yapılamıyor. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) tarafından hazırlanan Bağ-Kur Raporu’nda, sağlık harcamalarında kontrolün yapılamadığı ortaya çıktı. Personel yetersizliği nedeniyle harcamaların denetlenememesi sonucunda da faturalar her geçen yıl kabarıyor. Bağ-Kur’da 2002 yılında 2.195 trilyon lira tutarında sağlık harcaması yapıldı. Yapılan sağlık harcaması bir önceki yıla göre, yüzde 78 oranında artarak 966 trilyon lira fazla ile gerçekleşti. Bağ-Kur’un 2002 yılı tüm geliri 2.102 trilyon lira iken, sağlık giderlerin 2.195 trilyon lira olması da dikkat çekti. Raporda da, Bağ-Kur’un gelirlerinin tümünün sağlık harcamalarına gittiğine işaret edildi.

Reçete kontrolü yok

İl müdürlüklerinde eleman eksikliği nedeniyle, reçete kontrollerinin yapılamadığı tespit edildi. Kontrolün, süresinde yapılamadığı için ödemelerin geciktirildiği belirtilerek, şöyle denildi: “Sağlık kuruluşları ile yapılan sözleşmelerde ödemelerin en geç iki ay içinde ödeneceği öngörülmüş olduğundan dolayı, sözleşmelere ters düşmemek için Kurum’a intikal ettirilen sağlık harcamaları faturalarının herhangi bir kontrolü yapılmadan, fatura tutarı gider yazılmak suretiyle kişi ve kuruluşlar adına alacak yazıldığı, sözleşmeler uyarınca da iki ayı geçmemek üzere, tahakkuku yapılan meblağın sırasıyla alacaklılara ödendiği; 1998 yılı sonuna kadar avans olarak ödenen sağlık harcamaları kontrolünün büyük bir bölümünün bırakıldığı; 1999 yılı başından itibaren kontrolü yapıldıktan sonra ödenmesi gereken sağlık harcamaları kontrolünün ise bazı il müdürlüklerinde yaklaşık 10-12 ay geriden geldiği görülmüştür.”


H.O.Tercüman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA