Üniversite kasasına girmesi gereken parayı kurdukları derneğe aktardılar
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devletin kasasına yatırılması gereken para üniversite yöneticilerinin de üye olduğu Çağdaş Yıldızlılar Derneği’ne aktarılıyor. Derneğe 6 ay içinde 100 milyar liraya yakın para aktarıldığı belirtiliyor
09 Şubat 2005 06:08 -
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devletin kasasına yatırılması gereken para üniversite yöneticilerinin de üye olduğu Çağdaş Yıldızlılar Derneği’ne aktarılıyor. Derneğe 6 ay içinde 100 milyar liraya yakın para aktarıldığı belirtiliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devletin kasasına yatırılması gereken milyarlarca lira para üniversite yöneticilerinin de üyesi olduğu Çağdaş Yıldızlılar Derneği’ne aktarılıyor. Üniversitede geçtiğimiz aylarda yaşanan yolsuzluk olaylarından sonra şimdi de devletin imkanları ile elde edilen gelirlerin üniversiteyle resmi hiçbir bağı olmayan bir derneğe aktarıldığı ortaya çıktı. Üniversite imkanlarının derneğe aktarılma işlemi Rektör Prof. Dr. Durul Ören’in seçildiği geçtiğimiz eylül ayından itibaren başladı. Geçen 6 ay içinde üniversite imkanları ile derneğe 100 milyar liraya yakın para aktarıldığı belirtiliyor.

Çağdaş Yıldızlılar Derneği’nin başkanlığını halen üniversitenin Öğrenci Rehberlik ve Danışma Merkezi (ÖREM) Müdürü Sevtab Sözkesen yapıyor. Üniversiteye yatırılan paraların Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine burs, barınma, sosyal ve psikolojik danışma hizmeti veren ÖREM yerine derneğe yatırılması dikkat çekiyor. 20 Aralık 2004 tarihinde Turkcell firması Kampuscell için değişik üniversitelerde stant açtı. Bu stant için kira ödeyen Turkcell, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük hesabına 5 milyar lira yatırırken, aynı işlem Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bu kez dernek adına 4 milyar lira olarak gerçekleşti. Rektör Ören göreve başladıktan sonra üniversitenin imkanları kullanılarak Çağdaş Yıldızlılar Derneği’ne yatırılan bağışlardan bazıları şöyle: İstanbul Tabip Odası sempozyum yer kirası 1 milyar 198 milyon, Ajans Yirmiyedi 22.09.2004’te 1 milyar 140 milyon, Turkcell 4 milyar, Renkli Türkçe Film 400 milyon, Masalevi Film 2 milyar 250 milyon, Espiri Reklamcılık 750 milyon, Tümer ve Tümer Tanıtım 500 milyon. Sempozyum düzenleyen İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, üniversite idarecilerinin yer kirası olarak belirlenen parayı yatırmak için bir hesap numarası verdiğini belirterek, “Rektörlük veya genel sekreterlik bize kirayı şuraya yatırın diye bir hesap numarası verdi.” dedi. Ajans Yirmiyedi’den Burak Gözalan, “Üniversitenin salonunu kiraladık. Verilen hesaba para yatırdık.” diye konuştu. Tümer ve Tümer Tanıtım’dan Pelin Makdal da bir aktivite karşılığında verilen hesaba para yatırdıklarını söyledi. Dernek Başkanı ve ÖREM Müdürü Sevtab Sözkesen ise üniversite ile organik bağlarının olmadığını, paraların burs hesabına bağış olarak alındığını ifade etti. Sözkesen, burslarla ilgili resmi birim olan ÖREM yerine neden dernek hesabına para yatırıldığı sorusuna cevap vermedi. “Kaç öğrenciye burs veriliyor?” sorusuna “Bilmiyorum; ama kayıtlarımızda var.” diyen Sözkesen, vakıf ve derneklerin son çıkan kanun gereği üniversite bünyesinde faaliyet göstermesinin yasak olduğunu hatırlatmamız üzerine makbuzlarda derneğin adres ve telefonu olarak üniversitenin yer almasını makbuzların eski olmasına bağladı. Rektör Ören ise açıklama yapmadı.Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer