Eski rektör Rıza Ayhan'a mahkemeden red
Yargı, Cumhurbaşkanı'nın rektör seçimi gibi tek başına yaptığı işlemlerdeki takdir yetkisinin mutlak olduğuna hükmederek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e destek verdi. 2. İdare Mahkemesi, en çok oyu aldığı halde Sezer tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmayan eski rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan'ın yürütmenin durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti
03 Şubat 2005 -
Yargı, Cumhurbaşkanı'nın rektör seçimi gibi tek başına yaptığı işlemlerdeki takdir yetkisinin mutlak olduğuna hükmederek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e destek verdi. 2. İdare Mahkemesi, en çok oyu aldığı halde Sezer tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmayan eski rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan'ın yürütmenin durdurulması istemini oybirliğiyle reddetti.


Prof. Ayhan, Cumhurbaşkanı'nın işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Ayhan'ın avukatı, Cumhurbaşkanı'na tanınan mutlak takdir yetkisinin Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürmüştü. Mahkeme dava kapsamında Sezer'den savunma istemiş, Sezer de bunun üzerine Anayasa'ya göre takdir yetkisinin mutlak olduğunu savunarak davanın reddini istemişti. Ancak bir ilke imza atan mahkeme, bu savunmayı yeterli görmeyip, Sezer'den ek açıklama istemişti.

Ayhan kararı temyize götürecek
Mahkemenin ikinci kez savunma istemesine sert tepki gösteren Sezer ise, rektör seçimiyle ilgili takdir yetkisinin mutlak olduğunu yinelemişti. Mahkeme, yürütmenin durdurulması istemini oy birliğiyle reddederek, Cumhurbaşkanı'nın takdir yetkisinin yargı denetimine tabi olmadığı yönündeki yaygın görüşe destek verdi. Ayhan'ın avukatı, kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Davada son sözü Bölge İdare Mahkemesi söyleyecek.

Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA