Sezer SSK Tasarısı karşıtlarını kabul etti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı ve Emek Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Soğancı ile Türk-İŞ Genel Başkanı Salih Kılıç ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin de aralarında bulunduğu Emek Platformu bileşenlerinin başkanlarını kabul etti
15 Ocak 2005 21:10 -
Basına kapalı kabul, yaklaşık 35 dakika sürdü. Soğancı, Çankaya Köşkü çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasanın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından incelendiğini anımsattı. Bu konuda Sezer'den randevu talebinde bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini ifade eden Soğancı, başından beri söz konusu yasanın sosyal devlet ve sosyal adalet anlayışı açısından yanlış olduğunu söylediklerini ifade etti. Hükümetin yasayı çıkarırken taraf olan kendilerinin görüşlerini almadığını yineleyen Soğancı, yasa konusundaki görüş ve dileklerini Cumhurbaşkanı Sezer'e ilettiklerini belirtti. Soğancı, ''Bu çabamız bir hukuk çabasıdır. Yasa, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilir, edilmez, onu bilemeyiz. Gerekirse ana muhalefet partisine de bu görüşlerimizi ileteceğiz. Eğeryasalaşırsa onların Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini isteyeceğiz. Bunda kararlayız. Bu yürüyüşümüze yeni başladık'' diye konuştu. Soğancı, vatandaşları 16 Şubat günü yapılacak ''iktidara uyarı'' yürüyüşüne de davet etti. ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaklaşımı nasıl oldu'' sorusu üzerine Soğancı, ''Sayın Cumhurbaşkanı her zamanki nazikliği içinde görüşlerimizi büyük bir olgunlukla dinledi. Sanıyorum doğru bir karar verecektir'' dedi. Soğancı, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın veto edip etmeyeceği konusunda bir izleniminiz oldu mu'' sorusunu da, ''Öyle bir yorum yapmak doğru değil. Sanıyorum Türkiye için iyi bir karar verecektir'' diye yanıtladı. Öte yandan kabulde Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulan raporda, yasanın, Anayasa'nın sosyal hukuk devletine ilişkin hükümlerine aykırılık oluşturduğu, mülkiyet hakkını ihlal ettiği, yasalaşması sürecinde toplumsal uzlaşma aranmadığı ve çalışanların sağlık ve sosyal güvenlik haklarını tehdit ettiği görüşü dile getirildi. Raporda, yasanın uygulanması ile ortaya çıkacak sonuçların, gelecekte toplumsal çözülme ve kaos yaratmasından kaygı duyulduğu kaydedildi.


D.B. Tercüman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) MeryemÇevik (Ev )
13.04.2019 23:32:03
Merhba hocam ben miraç çevik Annesiyim öncelikle nasılsınız. Çocuğum ağır kombine imönüm yetmezliği nedeniyle ilik nakli oldu çok şükür iyi şüan. Size nekadar teşekür etsem az iyi akşamlar
People
5
2) fzt.Ck (Fizyoterapist)
31.07.2014 00:06:59
Fizyoterapistler yardımcı personel değil mesleki otonomiye doğrudan sahip meslek mensuplarıdır. Fizyoterapiyi ftr hekimlerine yardımcı olarak değil bizzat kendileri yaparlar.... Bilgileri yanlış vermek üstelik bunu bilerek yapmak ne kadar etik ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)