SSK personeli için zaman doluyor
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinde Sağlık Bakanığı'na devri sırasında SSK'da kalmak isteyen personelin bugün mesai saati bitimine kadar başvurması gerekirken Çalışma Bakanlığı'nın genelgesi kafa karıştırdı
04 Şubat 2005 -
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinde Sağlık Bakanığı'na devri sırasında SSK'da kalmak isteyen personelin bugün mesai saati bitimine kadar başvurması gerekirken Çalışma Bakanlığı'nın genelgesi kafa karıştırdı. SSK ile bazı kurum ve kurumların sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini düzenleyen yasa, sayıları 54 bin 850'yi bulan çalışanı tedirgin etmeye devam ediyor.


Devir gerçekleşmeden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu pazartesi günü bir genelge yayımlayarak, isteyen personelin SSK'da kalabileceğini ve bu personelin 'ek ödeme'lerden de yararlanabileceğini belirtti. SSK personelinin bugün saat 17.00'ye kadar başvurmaları istendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ise bir açıklama yaparak üyelerini uyardı.

SES üyeleri tedirgin
SES, SSK hastanelerinin devrini öngören kanunda yer alan ilgili maddeye dikkat çekerek, kadrolu işçilerin, sürekli işçilerin ve devlet memurlarının SSK'da kalmasının hukuken mümkün olmadığını öne sürdü. SES, sadece devir tarihinde devredilecek sağlık birimi dışında görev yapan personelin SSK'da kalabileceğini belirtirken, bu personelin de SSK Sağlık İşleri İl Müdürlükleri ile Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'nü kapsadığını vurguladı. SES, Çalışma Bakanlığı'nın genelgesinde yer alan 'ek ödeme'ye de dikkat çekti. SES yetkilileri, yasada, 'SSK'da görevli personele en yüksek devlet memuru brüt aylığının yüzde 175'ini geçmemek üzere ek ödeme yapılacağını, sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına yapılacak ödemenin bunun dört katını geçemeyeceğinin belirtildiğini ve kalacak personele SSK Kanunu uyarınca ek ödeme yapılabileceğini vurguluyor.


SSK'da halen 10 bin hekim, 10 bin 650 diş hekimi, bin 500 eczacı, 13 bin hemşire, 4 bin 250 sağlık memuru, 2 bin ebe ve 23 bin 450 işçi ve memur görev yapıyor.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA