Bakanlık, yer isteyen SSK’ya ‘binalar sağlık için kullanılmalı’ dedi
Sağlık Bakanlığı, fatura inceleme komisyonları için yer isteyen SSK'ya “Sağlığa ayrılan binalar sağlık hizmetinde kullanılmalı.” cevabını verdi. Türkiye genelinde hastane ve sağlık birimi sıkıntısı çekildiğini belirten bakanlık yetkilileri, mevcut yerlerden bir kısmının başka amaçlarla kullanılması durumunda sorunların daha da büyüyeceğini ifade ediyor
03 Mart 2005 -
Sağlıkta tek çatı uygulaması Sağlık Bakanlığı ile SSK arasında ‘bina' polemiğine neden oldu. Tesislerini devrettikleri için mekan sıkıntısı çektiğini belirten SSK, Sağlık Bakanlığı'ndan fatura inceleme komisyonları için bina talep etti. Bu isteğe şaşıran Sağlık Bakanlığı, devrin yasayla gerçekleştirildiğini, alınan binalardan bir kısmının bile tekrar verilmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Daha önce sağlık tesisi olarak yapılan ve bu amaçla kullanılan binaları başka işlere tahsis etmenin devirden beklenen verimlilik hedefini zora sokacağını dile getiren bir bakanlık yetkilisi, “Sağlığa ayrılan binalar sağlık hizmetinde kullanılmalı. Fatura incelemeleri her yerde yapılabilir. Özel binalar gerekmez.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan SSK ile bazı kamu kurumlarının yasanın yürürlüğe girdiği 18 Şubat 2005'ten önce dispanser ya da sağlık merkezi olarak kullanılan binalardan bazılarını kapattığı ortaya çıktı. Ankara Kızılay'da yıllardır faaliyet gösteren Yenişehir Dispanseri, başka bir dispanserle birleştirildiği gerekçesiyle devir işleminden kısa bir süre önce kapatıldı. Pek çok yerde binaların devir işleminden kaçırıldığını ileri süren il sağlık müdürleri uygulamalara itiraz etti. Bunlardan bazıları devralınırken, çoğunun durumu henüz netleşmedi. “5283 sayılı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na Devredilmesine Dair Kanun” gereğince kamu kurumlarına ait sağlık tesisleri Sağlık Bakanlığı'na devredildi. SSK'ya ait 148 hastane ve 370 kadar sağlık tesisinin yanı sıra İstanbul ve Ankara'da bulunan Polis Hastanesi ile PTT Hastanesi de Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA