SSK'lılar 10 Şubat'tan sonra ilaç alabilecek mi?
"Kamu Kurumlarının Serbest Eczaneden İlaç Alımı Konusundaki Protokol" 10 Şubat'ta yürürlüğe giriyor. Ancak bu konudaki belirsizlik hala aşılamadı. Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları yetkilileri, SSK'lı hastaların 10 Şubat'tan itibaren ilacını serbest eczanelerden alabileceğini ifade ederken, eczacılar, SSK'lılara ilaç verecek alt yapı henüz hazırlanmadığı için ilaç veremeyeceklerini bildiriyor
08 Şubat 2005 -
Kamu Kurumlarının Serbest Eczaneden İlaç Alımı Konusundaki Protokol" 10 Şubat'ta yürürlüğe giriyor. Ancak bu konudaki belirsizlik hala aşılamadı. Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları yetkilileri, SSK'lı hastaların 10 Şubat'tan itibaren ilacını serbest eczanelerden alabileceğini ifade ederken, eczacılar, SSK'lılara ilaç verecek alt yapı henüz hazırlanmadığı için ilaç veremeyeceklerini bildiriyor.

EZBERE İLAÇ VEREMEYİZ
Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, ANKA'ya yaptığı açıklamada, SSK'lıların 10 Şabat'tan itibaren başta Ankara, İstanbul gibi büyük iller olmak üzere birçok ilde serbest eczaneden ilaç alamayacağını bildirdi.
SSK'lının ilaç alması için gerekli alt yapının oluşturulmadığına dikkat çeken Şener, şunları söyledi:
"SSK'lı 10 Şubat'ta serbest eczaneden ilacını alamayacak, çünkü daha sistemin alt yapısı oluşturulmadı.
Eczacının SSK'lıya ezbere ilaç verme şansı yok. SSK'lı eczaneye geldiğinde eczacının bilgisayardan provizyon alması lazım. Hangi ilacı davlet karşılıyor, hastadan ne kadar katkı payı alınacak, istediği ilacın iskonto oranı ne? 10 Şubat'a kadar bu alt yapının oluşturulması mümkün değil."

FİRMALAR GEREKLİ İSKONTOYU YAPMADI
Protokolde eczacıya geri ödeme garantisi de verilmediğini belirten Şener, "Eczacı devletten zaten alacağını alamıyordu, buna bir de SSK'lının ilacı eklenecek.
Eczaneler bunun altından kalkamaz, küçük ölçekli eczaneler kapanır" diye konuştu. Şener, ilaç firmalarının iskontolu ilaç verme işlemine katılmadığını bildirirken, Novartis, Organon, Servier ve Sherrig Alman ilaç firmasının bazı ilaçları hiç vermeyeceğini, bazılarını da küçük iskonto oranlarıyla vereceğini açıkladığını bildirdi. Şener, örnek olarak Eczacıbaşı'nın 38 ilaçla sisteme katıldığına dikkat çekti.

FİRMALARIN YÜZDE 90'I İSKONTOLU VERECEK
Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, ANKA'ya yaptığı açıklamada, ilaç firmalarının yüzde 90'ının iskontolu ilaç vermeye başladığını bildirdi. Protokole imza atan Domaç, SSK'lıların 10 Şubat'ta serbest eczaneden ilaç alabileceğini söyledi.

BAKANLIKLAR: "SIKINTI YOK"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, sistemin uygulanmasında sıkıntı olmadığını ve SSK'lıların 10 Şubat'tan itibaren serbest eczaneden ilaç alabileceğini bildiriyor. Yetkililer, eczanelerin sözleşme formlarının hazırlanıp dağıtıldığını, isteyen eczacıların formalır doldurup SSK il müdürlüklerine teslim edeceğini belirterek, "Bir çok eczacı formları doldurup sözleşmeleri imzaladı.
Sıkıntı yok" açıklamasında bulunuyor. Sağlık Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise iskontolu ilacı vermeyen 1-2 firma bulunduğunu bildirirken, "Elbetteki böyle büyük bir uygulamanın başlangıcı sancılı olacak. Başta bazı aksaklıklar olabilir, ama sıkıntılar bir ay içinde giderilebilir" dedi.

7 ECZACI ODASI SİSTEMİ ANKARA'YA ŞİKAYET EDECEK
Öte yandan, İstanbul, Samsun, Bursa, Kastamonu, Zonguldak ve Kocaeli Eczacı Odası başkanlarının çarşamba günü Ankara'ya gelerek, eczacıların protokelden kaynaklı sıkıntılarını Maliye, Çalışma, Sağlık Bakanlıkları ile Türk Eczacıları Birliği'ne dilekçeyle aktaracakları öğrenildi.

Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Meryem (Muhendis)
15.12.2018 12:47:53
Merhaba ben 3haftalik gebeyim ve 4 aydir durmadan aknelyse ,contraktubeks ve advantan gellerini kullaniyorum .Bebek icin gelecekte nasil sorunlar ola bilir ?Onceden tesekkurler
People
4
2) ismail karacan (serbest)
05.07.2018 17:31:00
slm hocam iyi günler memorail hastanesine geştiniz söyleniyor doğrumu . hocam sag kulağımda iştme kaybı var daha önce sol kulağımdaydı şimdi sol kulağım duyuyor ama sanki ara sıra sag kulağımda da oluyo tıkanma oluyo ben iltahap olduğundan şüphe ediyorum . yalnız hocam yutkanırken zorlanıyor gibi yanma hissi var .hocam ben tiriyot bezi var diye şüphe ediyorum bana nasıl bir tedavi önerisiniz hocam yardımcı olabilirmisiniz saygılar.
People
7
3) kursad kos (işçi)
23.04.2015 17:00:22
selam sayın hocam benım kulak altında yumurta buyuklugunde bır yağ bezesı var burdakı doktorlar alınırsa çok tehlıkelı dıyorlar bana bır yardımcı olurmusunuz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA