Kuyruğu basın mı uzattı?
Başbakan, SSK'lı hastaların sıkıntıları konusunda, 'Eksiklik olabilir, eyvallah' dedi ama yetkilileri değil, basını suçladı
24 Şubat 2005 -
Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin uygulamalarından kaynaklanan aksaklıklarda basını hedef almayı, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devriyle ilgili aksaklıkları değerlendirirken de sürdürdü. Aksaklıkların 'abartıldığını' savunan Erdoğan, bir süre sonra sistemin oturacağını iddia ederek, halkın tahrik edilmesinin doğru olmadığını söyledi. Bazı sıkıntı ve eksikliklerin olduğunu vurgulayan Tayyip Erdoğan, "Eyvallah, bunları da kabul ediyoruz" dedi. Tayyip Erdoğan dünkü AKP grup toplantısında, SSK hastanelerinin devrindeki sorunlara değindi. Aksaklıkların abartıldığını savunan Erdoğan'ın sözleri şöyle:


'Engelleme girişimi var'
"Çok ciddi bir kurumsal bütünleşme yapılıyor. Ama bu kurumsal bütünleşmenin yapıldığı dönemde yardımcı olması gereken merciler, yardımcı olması gerektiği yerde maalesef engelleme veya zorlaştırma politikalarının içine giriyorlar. Bu millet bizim milletimiz, halkımız bizim halkımız. Eğer harcamalarına varıncaya kadar iyi değerlendirdiğiniz zaman atılan adımın ne kadar isabetli olduğunu göreceksiniz. Kısa bir zaman içinde sistem oturacak, bundan hiç endişemiz yok. Birkaç şehrin dışında, öyle abartıldığı gibi herhangi bir şey de söz konusu değil. Sistemin uygulanmasında ortaya çıkan aksamalar neredeyse bu birimler üzerinde Çalışma ve Sağlık bakanlıklarımız gerekli müdahaleyi yaparak düzeltecekler. Ama bunu 'battık, bittik, yandık, yıkıldık' şekline dönüştürmek ve halkı bu noktada tahrik etmek doğru şeyler değil.


'Haberler uydurmayın'
Bizler bu adımları atmadığımız zaman, bu konuyu eleştirenler gelsinler buna şimdi sahip çıksınlar. Böyle olumsuz bir yaklaşımlar sergilemek ülkemiz için de milletimiz için de isabetli bir adım değil. Allah aşkına soruyorum. Eczane hastanenin içinde olduğunda bunu eleştirenler, 'SSK'lı hastalar serbest eczaneyi niye kullanamıyor?' diyenler şimdi niçin alınan bu karara sahip çıkmıyorlar soruyorum. Halkımızın ortak bir talebi olduğu için bu yasayı çıkardık. Şimdi de arkasındayız. Daha iyi olacak. Yalan, yanlış haberler uydurmanın anlamı yok. İstanbul, Ankara gibi illerde sistemden kaynaklanan bazı sıkıntılar olabilir. Eksikliklerimiz olabilir. Eyvallah bunları da kabul ediyoruz. Hastane personelini de bu dönemde sabırla vatandaşımıza yardımcı olmaya davet ediyorum. 'Bu reçetedeki ilaç yok' dedirtmeyeceğiz. Benim hastam, benim halkım, eczane kapısından 'Bu ilacı alamadım' diyerek dönmemeli, dönmeyecek."


Plansızlık zinciri
SSK'ya ait sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasanın çıkış tarihi olan 6 Ocak 2005'ten, uygulamanın başlatıldığı gün olan 19 Şubat'a kadar geçen 43 günlük sürede yeni sistem ilgililere anlatılamadı. Bu süre zarfında başta SSK hastanelerinin personeli olmak üzere sistem içinde olan çalışanların yeteri kadar bilgilendirilmemesi, uygulanacak prosedürün son ana kadar netleşmemesi sıkıntıların zeminini oluşturdu. Birleşmenin iki tarafı, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın açıklamaları ise, sorun yaşanmaması için neler yapılması gerektiğinin, kuyrukların uzamasından sonra masaya yatırıldığını ortaya koydu. Çalışma Bakanlığı'nın anlaştığı eczanelerin provizyon sistemine uyumu tam olarak sağlanmadan SSK hastanelerinin eczaneleri kapatıldı. Bu da sıkıntının büyümesine neden oldu.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA