Aile hekimi, hasta başına ücret alacak
Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yapılacak ödemelerle ilgili yönetmelik taslağı hazırladı. Buna göre aile hekimleri eğitimlerine göre 1,5’ten 2 milyar liraya kadar brüt sabit maaş alacak. Kaydettikleri hasta başına da 1 YTL’den 20 Ykr’ye kadar değişen oranlarda para kazanacak
03 Şubat 2005 -
İlk olarak Düzce’de başlatılacak aile hekimliği sistemine ilişkin çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yapılacak ödemelerle ilgili yönetmelik taslağı hazırladı. Buna göre aile hekimleri eğitimlerine göre 1,5’ten 2 milyar liraya kadar brüt sabit maaş alacak. Kaydettikleri hasta başına da 1 YTL’den 20 Ykr’ye kadar değişen oranlarda para kazanacak.

Sağlık Bakanlığı’nın 2 yıldır üzerinde çalıştığı aile hekimliği uygulaması mart ayında Düzce’de hayata geçiriliyor. Bu amaçla Düzce’deki hazırlıklar hızlandırıldı. Yıl sonuna kadar birkaç ilde daha başlatılacak uygulama, 2006 yılından itibaren Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

Bakanlık, Aile Hekimliği Pilot Uygulama Yasası’nın çıkmasıyla birlikte sistemin esaslarını ve aile hekimlerinin özlük haklarını belirleyen iki yönetmelik taslağı hazırladı. Taslakta yer alan hükümler aile hekimi olarak görev yapmak isteyen personele maddi açıdan önemli avantajlar sağlıyor. Aile hekimleri isteğe göre sözleşmeli personel sıfatıyla çalıştırılacak. Yeterli talep gelmeyen bölgelere aile hekimliği eğitimi alan personel arasından görevlendirme yapılacak. Taslağın aynen yürürlüğe girmesi halinde aile hekimliği uzmanları 2 bin, uzman ve pratisyen tabipler ise bin 500 YTL brüt sabit maaş alacak. Ayrıca bin kişinin üzerindeki her kayıtlı kişi başına 1 YTL brüt ödeme yapılacak. Görevlendirme usulüyle çalışan aile hekimleri ise kişi başına 40 Ykr alacak. Kamu görevinin yanında serbest olarak da çalışan aile hekimlerine verilecek kişi başı ücreti 20 Ykr olacak.

Kayıtlı kişi sayısı 4 bini aştığı takdirde fazla bölüm için ödeme yapılmayacak. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeriyle diğer mahrumiyet bölgelerinde çalışacak aile hekimlerine belli oranlarda tazminat verilecek. Sağlık ocakları yerine kendi açacağı bürolarda faaliyet gösteren hekimlere kira, elektrik, telefon, temizlik ve kırtasiye gibi işletme giderleri için tavan ücreti kadar yardım yapılacak.

Aile hekimliği bünyesinde çalışacak sözleşmeli aile sağlık elemanlarına da 800 YTL sabit maaş verilecek, bin kişinin üzerindeki kayıtlı kişi başına da brüt 40 Ykr ödeme yapılacak. Aile sağlık elemanları mahrumiyet bölgesi tazminatlarından da yararlanacak. Aile hekimliğini maddi açıdan cazip hale getiren Sağlık Bakanlığı şimdi hem hekimlerden hem de diğer sağlık personelinden yoğun ilgi bekliyor.Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA