Üniversite yolsuzluğu el yapımı ilaç ile yapılmış
Ankara Üniversitesi’nde yaşanan ilaç yolsuzluğunun, öğrenci ve personel reçetelerine fabrikasyon ilaç yerine el yapımı ilaç formülü yazıldıktan sonra bunun da yüksek fiyatla faturalandırılarak yapıldığı ortaya çıktı
23 Şubat 2005 -
Zaman’ın dün manşetten duyurduğu ‘Merhem soruşturması YÖK’ü sarstı’ başlıklı haber, üniversite camiası ve YÖK’te günün konusu oldu. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü üniversiteye bağlı Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın yazdığı reçetelerde, son 2 yıl içinde fiyatı 430 milyon lira olan deri pomadının (merhem) çok sayıda yazıldığını tespit etmiş ve bu reçetelerin sürekli Dikimevi semtindeki Selin Eczanesi’ne yönlendirilmesini belirlemişti. İlk soruşturmada deri merhemleri için eczaneye 120 milyar lira civarında para ödendiği kaydedildi. Üniversiteden ilaçlar için yönlendirilen eczanenin sahibi Sema Kılıç’ın Yükseköğretim Kurulu Genel Sekreteri Turgut Kılıç’ın eşi olduğunun anlaşılması üzerine YÖK devreye girmiş ve üniversiteye “Bundan sonra soruşturmayı biz yapacağız. Siz devreden çıkın.” demişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal eden ilk hazırlık soruşturmasında üniversiteden aynı eczaneye sürekli fabrikasyon deri merhemleri yerine el yapımı deri merhemi formüllerinin reçeteyle gönderildiği ve piyasada en pahalı deri merhemi 37 milyon lira olmasına rağmen el yapımı merhem için 430 milyon lira para ödendiği tespit edildi. Üniversite son 2 yıl içinde 300’ün üzerinde bu şekilde reçete yazıldığını ortaya çıkardı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, el yapımı ilaçların son derece az kullanılmasına rağmen deri merheminin son yıllarda sıkça tercih edildiğini tespit ettiklerini açıkladı. Olayın gerek adlî mercilere gerekse YÖK’e intikal ettirildiğini ifade eden Nusret Aras, olayın kesinlikle kapatılamayacağını kaydetti.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA